wrapper

اطلاعیه ها

اتحادیه

اتحادیه

نماینده مردم قزوین در گفتگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی حمایت مجلس از دولت برای اجرای مسکن ملی/ساماندهی بازار اجاره و کنترل قیمت مسکن مطالبه مجلس از دولت است/ترویج ساخت مسکن با الگوی معماری ایرانی- اسلامی

 

نماینده مردم قزوین در گفتگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی حمایت مجلس از دولت برای اجرای مسکن ملی/ساماندهی بازار اجاره و کنترل قیمت مسکن مطالبه مجلس از دولت است/ترویج ساخت مسکن با الگوی معماری ایرانی- اسلامی

سفر یک‌روزه وزیر راه و شهرسازی و هیات همراه به استان قزویننماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه مجلس، پشتیبان و حامی دولت در اجرای طرح ملی مسکن است، گفت: ساماندهی بازار اجاره و کنترل قیمت مسکن، مطالبه مجلس از دولت است و از سوی مجلس، پیگیری می‌شود.

فاطمه محمدبیگی نماینده منتخب مردم قزوین، البرز و آبیک در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در خصوص حمایت مجلس از دولت در خصوص طرح‌های مرتبط با مسکن، گفت: نظارت و ساماندهی بازار اجاره‌بها، همچنین کنترل قیمت مسکن، مطالبه نمایندگان مجلس از دولت است و این مهم از سوی مجلس، حتما پیگیری خواهد شد.

نماینده مردم قزوین، البرز و ‌آبیک در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ساماندهی بازار اجاره برعهده دولت است و ضرورت دارد تا انجام شود، افزود: اجرای مالیات بر خانه‌های خالی از دیگر پیگیری‌های این دوره از مجلس شورای اسلامی است. ما در مجلس اصرار داریم تا طرح اجرای مالیات بر خانه‌های خالی عملیاتی و اجرایی شود، به این دلیل که به سرمایه‌گذاری مسکن به سمت افراد نیازمند، جهت می‌دهد.

محمدبیگی ضمن اعلام حمایت مجلس از طرح‌های حمایتی دولت برای تامین مسکن برای افراد محروم و نیازمند، توضیح داد: تکمیل مسکن مهر، مسکن ملی، مسکن جوانان، مسکن‌های تخصصی که در آن دولت یارانه می‌گذارد و با مشارکت مردم و دولت، واحدهای مسکونی ارزان‌قیمت احداث می‌شود، مورد حمایت مجلس است.

نماینده یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی  همچنین بر لزوم ساماندهی بازار اجاره و کنترل مسکن تاکید کرد.

حمایت مجلس از تعاونی‌های خوشنام مسکن برای رونق تولید

وی تصریح کرد: مجلس به دنبال تصویب طرح هایی است که بتوان قیمت ها را کنترل کرد و از میزانی که هم اکنون دارد کاهش داد. هم‌اکنون، قیمت مشاغل منتهی به ساخت مسکن و مصالح ساختمانی، فولاد و تجهیزات ساختمانی بالا رفته و به دنبال آن، قیمت ساخت واحدهای مسکونی افزایش بیش از اندازه یافته است. با توجه به اینکه در حال حاضر،  افراد به تنهایی توانایی تملک و صاحب خانه شدن را ندارند باید طرح های تعاونی مسکن به اهل اش سپرده و پیگیری شود.

محمدبیگی افزود: ما در مجلس شورای اسلامی، انتظار داریم تا بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در شهرهای کوچک و روستاها فعال‌تر شود و مسکن روستایی توسعه پیدا کند تا از حاشیه نشینی و بزرگ شدن بی‌رویه شهرها جلوگیری شود. به نظر می‌رسد، مهاجرت معکوس به روستاها هم برای حفظ فرهنگ و سبک زندگی ایرانی- اسلامی می تواند مفید باشد و هم سمت و سوی آن جهش تولید مسکن است.

آسیب‌های اجتماعی با ایجاد نواحی منفصل شهری افزایش یافت

نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: هم‌اکنون گسترش جمعیت ساکن در حاشیه شهرها یا ایجاد نواحی منفصل شهری موجب افزایش آسیب های اجتماعی شده است. به نظر می‌رسد خلاء های زیادی در حوزه مسکن وجود دارد که باید ساماندهی شود.

محمدبیگی با تاکید بر حمایت مجلس از اجرای طرح بازآفرینی شهری در بافتهای فرسوده، توضیح داد: مجلس از بازآفرینی بافتهای فرسوده حمایت می کند. چراکه افراد آن محله می‌توانند در محل خود و در واحدهایی که با کیفیت بازآفرینی شده، مجددا سکونت یابند.

وی تصریح کرد: در مجلس به دنبال آن هستیم تا الگوی ایرانی- اسلامی در ترویج ساخت مسکن و معماری داخلی و ظاهری منازل نیز اتفاق بیفتد. وضعیت فعلی مسکن اصلا قابل قبول نیست و ما در مجلس جدی و مصمم هستیم.

ادامه مطلب...

مدیرکل فرودگاه‌های استان خراسان جنوبی عنوان کرد پیشرفت ۳۵ درصدی پروژه ساخت ترمینال جدید / راه‌اندازی پرواز در مسیر بیرجند- تهران- کیش به زودی

 

مدیرکل فرودگاه‌های استان خراسان جنوبی عنوان کرد پیشرفت ۳۵ درصدی پروژه ساخت ترمینال جدید / راه‌اندازی پرواز در مسیر بیرجند- تهران- کیش به زودی

عظیم طهماسبیمدیرکل فرودگاه‌های استان خراسان جنوبی از پیشرفت ۳۵ درصدی پروژه ساخت ترمینال جدید این فرودگاه خبر داد.

عظیم طهماسبی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به این که پروژه ساخت ترمینال جدید ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، تصریح کرد: با توجه به شرایط موجود؛ امکان تهیه اقلام نما وجود ندارد، قبلا اقلام مورد نیاز را وارد می کردیم و اکنون این روند متوقف شده است. کار بتون‌ریزی ترمینال تمام شده و اکنون کارهای داخلی،نما،تاسیسات و موتورخانه در حال انجام است.

او با بیان این که پیش بینی کرده بودیم تا پروژه در ایام دهه فجر سال جاری به بهره برداری برسد، تصریح کرد:همان طور که گفتم در تهیه اقلام نما مشکل داریم چنانچه این مشکل حل شود در تاریخ در نظر گرفته شده پروژه به پایان می رسد اما در غیر این صورت باید با تکیه بر توان داخلی تغییراتی در نما ایجاد کنیم یا زمان پایان پروژه را به سال ۱۴۰۰ موکول کنیم. اما تمام تلاش خود را به کار می بریم تا مشکلات مربوط به تهیه اقلام نما حل شود و در دهه فجر امسال شاهد افتتاح این پروژه باشیم.

طهماسبی با بیان این که هزینه اولیه این پروژه حدود ۱۸ میلیارد تومان پیش بینی شده بود، اظهار کرد: با توجه به شرایط بازار امکان دارد این مبلغ با احتساب اختلاف قیمت هایی که به وجود آمده است تا ۱۰۰ درصد افزایش یابد و به ۴۰ میلیارد تومان برسد.

مدیرکل فرودگاه‌های استان خراسان جنوبی در خصوص پروژه بهسازی ترمینال قدیم نیز توضیح داد: بهسازی ترمینال قدیم و اتصال آن به ترمینال جدید در قالب یک پروژه انجام می شود و بعد از اتمام ترمینال جدید ترمینال قدیم را بهسازی می کنیم.

او با اشاره به وضعیت پروازهای فرودگاه‌های استان خراسان جنوبی گفت: در ۳ ماهه اول سال در مقایسه با سه ماهه اول سال ۹۸ حدود ۳ درصد کاهش پرواز داشتیم البته در فروردین میزان کاهش بیشتر بود زیرا پروازها عملا متوقف شده بود اما در اردیبهشت و خرداد ماه همه پروازهایی که متوقف شده بودند دوباره از سر گرفته شدند.

او درباره برنامه‌های آینده فرودگاه بیرجند نیز گفت: افزایش پرواز در مسیر بیرجند- مشهد و زاهدان و چابهار را در برنامه داریم و چنانچه ناوگان مورد نیاز فراهم شود این کار را انجام خواهیم داد.

او با بیان این که روزانه ۲ پرواز از فرودگاه بیرجند انجام می شود، از برنامه‌ریزی برای برقراری پرواز در مسیر کیش خبر داد و گفت: برنامه ریزی‌ها برای پرواز به کیش انجام شده اما به دلیل شیوع کرونا، کیش محدودیت‌هایی در نظر گرفته است و فعلا این برنامه منتفی است اما به محض این که شرایط به حالت عادی بر گردد پرواز بیرجند –تهران- کیش راه اندازی خواهد شد.

ادامه مطلب...

نبرد توربوپروپ‌ها؛ مقایسه ATR و Bombardier

نبرد توربوپروپ‌ها؛ مقایسه ATR و Bombardierنبرد توربوپروپ‌ها؛ مقایسه ATR و Bombardier

 ATR  و  Bombardierطی ۳۰ سال گذشته، ATR و Bombardier برای سلطه در بخش توربوپروپ تجاری با یکدیگر رقابت می کنند. در حالی که مدعیان دیگری دارای ظرفیت‌های مشابه مانند Fokker وجود دارند اما واقعیت این است که بازار این هواپیماهای مسافربری کوتاه در دو دهه اخیر تحت سلطه این دو سازنده قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از سایت «سیمپل فلایینگ» اگر بازار هواپیماهای مسافربری جت مسافرتی با ایرباس و بوئینگ یک بازار دوقطبی باشد، بازار منطقه‌ای توربوپروپ منطقه‌ای برای دو شرکت پویایی مشابهی داشته است. طی ۳۰ سال گذشته، ATR و Bombardier برای سلطه در بخش توربوپروپ تجاری با یکدیگر رقابت می کنند. در حالی که مدعیان دیگری دارای ظرفیت‌های مشابه مانند Fokker وجود دارند اما واقعیت این است که بازار این هواپیماهای مسافربری کوتاه در دو دهه اخیر تحت سلطه این دو سازنده قرار گرفته است.

مقایسه توربوپروپ ها

قبل از مقایسه، به بررسی ATR ۴۲ و ۷۲ و همچنین Bombardier Dash ۸ و انواع آن خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که مالکیت برنامه Dash ۸ به تازگی  و در سال ۲۰۱۹ تغییر کرده وBombardier  این برنامه را به شرکت هواپیمایی Longview  کانادا فروخت. این سازنده در واقع به عنوان De Havilland Aircraft Of Canada شناخته می شود و نام Dash ۸ را زنده کرده است، جایی که Bombardier قبلا آن را فقط Q۴۰۰ می نامید. در این مقاله به Bombardier اشاره می کنیم، زیرا در دهه‌های اخیر تولید کننده غالب Dash ۸ بوده است  در حالی که De Havilland Aircraft Of Canada  کانادایی اخیرا این شرکت را تصاحب کرده است. بعد از این توضیحات نگاهی بر نبرد دو توربوپروپ‌ می اندازیم.

شروع برنامه Dash ۸

Dash ۸ در ابتدا توسط De Havilland Canada  طراحی شد. شرکتی که در سال ۱۹۲۸ توسط شرکت هواپیمایی بریتانیا تاسیس شد. دولت کانادا متعاقباً در سال ۱۹۷۴  Havillandمالکیت   کانادا را به دست آورد. با این حال، تا اواسط دهه ۸۰ اولین Dash ۸ تولید نشد. طبق گفته BAE Systems، اولین نمونه اولیه

DHC ۸-۱۰۰(C-GDNK) برای اولین بار در ۲۰ ژوئن ۱۹۸۳ پرواز کرد و در اکتبر ۱۹۸۴ وارد خدمت شد.

دولت کانادا در سال ۱۹۸۶  برنامه Dash ۸ را به بویینگ و بعدا در سال ۱۹۹۲ به Bombardier فروخت و از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۹، برنامه Dash ۸ در اختیار Bombardier باقی ماند. البته جدیدترین انواع Dash ۸ تولید شده توسط Bombardier، Q Series نامگذاری شد و نام Dash ۸ حذف شد.  اکنون آنها به عنوان Bombardier Q۱۰۰ تا Q۴۰۰ شناخته می شوند.

آغاز برنامه ATR

در نوامبر ۱۹۸۱ شرکت ATR  با سرمایه‌گذاری مشترک بین بنیانگذار شرکتAirbus Aerospatiale و شرکت ایتالیایی Aeritalia تاسیس شد، البته شرکت‌های موسس در طول سال‌ها تغییر کرده اند و ATR کنونی حاصل همکاری مشترک بین ایرباس و لئوناردو با دفتر مرکزی این شرکت در تولوز فرانسه است. اگرچه این شرکت در سال ۱۹۸۱ تأسیس شد، اما مدت زمان کمی طول کشید تا اولین محصول خود؛ ATR ۴۲ را تولید کند. این هواپیما اولین پرواز خود را در سال ۱۹۸۴ در تولوز فرانسه انجام داد و تا سال ۱۹۸۶ توانست نسخه بزرگتری را با نام ATR ۷۲ به بازار عرضه کند.

این روزها، برنامه Dash ۸ فقط از یک هواپیمای واحد تشکیل شده است، در حالی که ATR هنوز دو نوع متفاوت تولید می کند. با این حال به منظور مقایسه جدیدترین نسخه Bombardier Q۳۰۰ را بررسی خواهیم کرد.

مقایسه Q۳۰۰ و ATR۴۲-۶۰۰

از نظر ظرفیتBombardier Q۳۰۰ به بهترین وجه با ATR۴۲ رقابت می کند. اولی می تواند بین ۵۰ تا ۵۶ مسافر را در خود جای دهد در حالی که دومی می تواند تا ۵۰ مسافر را در خود جای دهد.

به لحاظ محدوده ATR۴۲-۶۰۰ می تواند همراه بار کامل مسافران، هزار و ۳۲۶ کیلومتر پرواز کند در حالی که Q۳۰۰ دارای محدوده پرواز هزار و ۵۵۸ کیلومتر است.

اما به لحاظ فاصله برخاستن Q۳۰۰ نیاز به ۱،۱۷۸ مایل باند برای تیک‌آف دارد در حالی که ATR۴۲-۶۰۰ می تواند در ۱.۰۳۶ متر باند پرواز کند.

مقایسه Q۴۰۰ با ATR۷۲-۶۰۰

Bombardier Q۴۰۰ رقابت نزدیکی با ATR۷۲ دارد. با این حال، Q۴۰۰ کمی بیش از ۵ متر از رقیب خود طولانی‌تر است، این البته یک مقایسه کم نظیر خواهد بود.

به لحاظ ظرفیت ATR۷۲-۶۰۰ می تواند ۷۸ مسافر را در خود جای دهد این در حالی است که  Q۴۰۰ ظرفیت پذیریش ۹۰ مسافر را دارد. همچنین  ATR۷۲-۶۰۰ می تواند  همراه بار کامل مسافر ۱.۵۲۸ کیلومتر پرواز کند در حالی که دامنه پرواز Q۴۰۰ ۲.۰۴۰ کیلومتر است.علاوه بر اینQ۴۰۰ قابلیت تیک آف تقریبا در ۱۴۰۰ متر را دارد در حالی که ATR۷۲-۶۰۰ به ۱۷۷۵ متر باند برای تیک‌آف نیاز دارد.

براساس وب سایت ATR، این شرکت نزدیک به ۱۷۰۰ هواپیما فروخته است و بیش از ۲۰۰ اپراتور در بیش از ۱۰۰ کشور دارد. متأسفانه، آمار معادل آن برای برنامه Bombardier و Dash ۸ در دسترس نیست.

Bombardier  در مارس ۲۰۱۹  گزارشی ارایه کرد که بر اساس آن Q۳۰۰ و Q۴۰۰ به صورت دسته جمعی ۹۱۲ سفارش گرفته اند. با این حال، پس از  این گزارشDe Havilland Canada برای تامین چندین سفارش Q۴۰۰ دیگر ، از جمله ۲۰ مورد از Palma Holding و چند سفارش تک رقمی اقدام کرده است.

در مجموع باید گفت این دو رقیب تاریخ‌های بسیار متفاوتی دارند. به نظر می رسد ATR تولید کننده آرام و پایدارتری است که به تدریج دو خط هواپیمایی خود را توسعه داده و طی سال‌ها پیشرفت‌هایی به دست آورده است. از طرف دیگر برنامه Dash ۸ با آشفتگی ظاهر می شود و بارها تغییر مالکیت داده است.

آخرین Dash ۸-۴۰۰  ظرفیت و دامنه بیشتری نسبت به ATR  ارایه می دهد و بنابراین از این نظر یک مزیت دارد.امیدواریم برنامه Dash ۸ یک خانه جدید قابل اعتماد و باثبات در De Havilland Canada داشته باشد و این امکان را  پیدا کند تا در دهه‌های بعدی همچنان رقیب ATR   باقی بماند.

ترجمه:آزاده کاری

ادامه مطلب...

جزئیات خردلرزه‌های استان تهران در تاریخ ۲۲ تیر ۹۹ اعلام شد ۸ شهر و ۲۱۰ آبادی تحت‌تاثیر خردلرزه‌های فیروزکوه/فعالیت خوشه لرزه‌ای جنوب‌غربی فیروزکوه مسبب خردلرزه‌های امروز استان تهران/گسل مشاء مسبب خردزلزله‌های فیروزکوه نیست

 

جزئیات خردلرزه‌های استان تهران در تاریخ ۲۲ تیر ۹۹ اعلام شد ۸ شهر و ۲۱۰ آبادی تحت‌تاثیر خردلرزه‌های فیروزکوه/فعالیت خوشه لرزه‌ای جنوب‌غربی فیروزکوه مسبب خردلرزه‌های امروز استان تهران/گسل مشاء مسبب خردزلزله‌های فیروزکوه نیست

علی بیت اللهیرییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی جزئیات خردلرزه های فیروزکوه را که امروز ۲۲ تیر ۹۹ به بزرگی ۳.۶ و ۴ رخ داد، تشریح کرد.

علی بیت‌اللهی رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، جزئیات خردلرزه های امروز ۲۲ تیرماه ۹۹ را که در فیروزکوه استان تهران به وقوع پیوست تشریح کرد و گفت: ساعت ۰۵:۱۵ صبح،  با رخداد زلزله خفیفی به بزرگی ۳.۶، و در ادامه آن ۴ زلزله کوچک با بزرگی بین ۲.۵ تا ۳ که در بازه زمانی کوتاه تا ساعت ۰۷:۵۸ ادامه پیدا کرد، مجددا فعال بودن لرزه‌ای این محدوده از شرقی‌ترین گستره استان تهران ثابت شد. در ادامه این فعالیت لرزه‌ای ساعت ۱۱:۴۹:۵۵ زلزله با بزرگی ۴ مجددا در همان محدوده تجمع خوشه لرزه‌ای جنوب غربی فیروزکوه رخ داد.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعلام اینکه عمق این زمین‌لرزه‌ها حدود ۸ کیلومتری بوده که در رده زلزله‌های کم‌عمق طبقه‌بندی می‌شوند، افزود:رومرکز زلزله‌های امروز فیروزکوه در ۵۵ کیلومتری شرق رومرکز زلزله ۵.۱ دماوند واقع می‌شود که از مرز شرقی شهر تهران حدود ۹۰ کیلومتر و از مرکز شهر تهران حدود ۱۱۰ کیلومتر فاصله دارد. رخداد این زمین‌لرزه‌ها به نظر نمی‌رسد که با فعالیت گسل مشاء مرتبط بوده باشد.  

بیت‌اللهی ادامه داد: از نظر لرزه‌خیزی محدوده شرقی استان تهران لرزه‌خیزی بالائی دارد.  در اطراف رومرکز زلزله های امروز فیروزکوه و در شعاع ۱۰۰ کیلومتری آن در مدت ۱۴ سال اخیر(از سال ۲۰۰۶ میلادی تاکنون)، ۱۱۱۶ زلزله بالای ۲.۵ رخ داده است. دو زلزله با بزرگی ۵ . ۵.۱، ۴۰ زمین لرزه با بزرگی بین ۴ تا ۵ و بقیه کوچکتر از ۴ که معرف لرزه خیزی بالای محدوده است. بیشترین تجمع زلزله ها نیز در محدوده شمال شرقی خوشه لرزه‌ای امروز فیروزکوه است.  

وی توضیح داد: گسل‌های عبوری از شمال‌غربی سمنان (گسل شمال سمنان، یا گسل سمنان – سرخه) از سمت شرقی، امتداد غربی گسل فیروزکوه از سوی شمال شرق و امتداد گسل حصاربن از سوی غرب، به پهنه رخداد زلزله‌های جنوب‌غربی فیروزکوه مجاورت دارند. به نظر می‌رسد که این تجمع لرزه‌ای بیشتر تحت فعالیت شاخه انتهایی گسل شمال سمنان – سرخه بوده باشد.  

۸ شهر با جمعیت ۴۱ هزار نفر تحت‌تاثیر خردلرزه‌های امروز فیروزکوه

به گفته عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، نزدیکترین شهر به رومرکز زلزله فیروزکوه در فاصله ۲۰ کیلومتری شمال شرق آن، ونیز شهرهای ارجمند و کیلان در فاصله ۲۳ و ۴۰ کیلومتری از رومرکز هستند. در فاصله ۵۰ کیلومتری اطراف رومرکز زلزله‌های فیروزکوه(۲۲-۴-۱۳۹۹) حدود هشت شهر فیروزکوه، ارجمند، کیلان، آبسرد، آرادان، کهن آباد، گزنک و رینه، نزدیک به ۴۱ هزار نفر در ۱۲۷۰۰ واحد مسکونی(آمار ۱۳۹۵) زندگی می کنند که تعداد ۵۰۰۰ واحد آن فاقد اسکلت است.  

ثبت ۱۰۸۰۰ واحد مسکونی روستایی و ۵۰۰۰ واحد مسکونی شهری فاقد اسکلت در نزدیکی گسل

بیت‌اللهی افزود: در فاصله ۵۰ کیلومتری اطراف رومرکز زلزله های فیروزکوه حدود ۲۱۰ آبادی جانمائی شده و تعداد جمعیت کل آنها بر اساس آمار سال ۱۳۹۵ مرکز آمار حدود ۵۴۴۰۰ نفر است. این جمعیت روستائی در شعاع ۵۰ کیلومتری زلزله‌های فیروزکوه، در ۱۷۱۰۰ واحد مسکونی زندگی می کنند که تعداد ۱۰۸۰۰ واحد فاقد اسکلت است.

وی توضیح داد: از آمار رخداد زلزله ها و نیز وضعیت ساخت و ساز واحدهای مسکونی شهر و روستائی می توان استباط کرد که در شعاع ۵۰ کیلومتر اطراف زلزله های امروز فیروزکوه، نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر مردم زندگی می کنند که حدود نیمی از این تعداد در واحدهای مسکونی فاقد اسکلت و کم مقاوم در برابر زلزله هستند.  

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بر اهمیت توجه به ریسک زلزله در شرق استان تهران تاکید کرد و در بیان پیشنهادهای مرکز تحقیقات در خصوص ایمنی در برابر زلزله، گفت: ایستگاه های لرزه‌نگاری و شتابنگاری و GPS به حداقل سه برابر تعداد کنونی گسترش یابند. همچنین، کیفیت ساخت و ساز واحدهای شهری و روستایی باید تغییر یابد و در عین‌حال، آموزش عمومی مردم و رفتار صحیح در برابر زلزله بطور مستمر ملاک عمل قرار بگیرد.

ادامه مطلب...

کارگران می‌میرند چه در سکوت چه در غوغا/ شرکت‌های صادرکننده تاییدیه‌های صوری ایمنی کار نقره‌داغ شوند

کارگران می‌میرند چه در سکوت چه در غوغا/ شرکت‌های صادرکننده تاییدیه‌های صوری ایمنی کار نقره‌داغ شوند

کارگران می‌میرند چه در سکوت چه در غوغا/ شرکت‌های صادرکننده تاییدیه‌های صوری ایمنی کار نقره‌داغ شوند

کارگران بر اثر حوادث شغلی جان می‌دهند، اما در موارد معدودی اخبار مربوط به حوادث کار رسانه‌ای شده یا افکار عمومی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در صورت مورد توجه گرفتن حوادث هم تا چند وقت سر و صدایی بلند می‌شود، اما رفته رفته همه چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

 به گزارش خبرنگار ایلنا، حتی تشویش کرونا نتوانسته حوادث تلخی را که این روز‌ها در نقاط مختلف کشور رخ داده و منجر به کشته و زخمی شدن افرادی در محل کارشان می‌شود، کمرنگ کند. ابعاد حوادث بزرگ است و این واقعیت که در بسیاری موارد، وقوع آنها قابل پیشگیری است، بر تلخی آنها می‌افزاید.

شامگاه دهم تیر رسانه‌ها از وقوع انفجاری در یک کلینیک واقع در میدان قدس تهران خبر دادند. اخباری که بعد از انتشار این خبر اولیه منتشر شد، غم‌انگیز و ناراحت کننده بود. نهایتا در حادثه‌ای که دلیل آن انفجار کپسول اکسیژن اعلام شد، ۱۹ نفر جان باختند و تعدادی مصدوم شد. این حادثه به سرعت واکنش افکار عمومی را بر انگیخت. کاربران شبکه‌های اجتماعی مشغول به اشتراک گذاشتن عکس‌ها و تصاویری شدند که غم و غصه از آنها می‌بارید؛ از عکس زوج کارشناس اتاق عمل که هر دو جان باختند گرفته تا عکس خانم دکتری که درباره آن نوشته شد: به علت انفجار، برق و اکسیژن ماشین بیهوشی قطع می‌شه ولی خانم دکتر سلطانی بیمار روی تخت اتاق عمل را رها نمی‌کند و بلافاصله بدون لحظه‌ای تردید با آمبو بگ مشغول تهویه بیمار بیهوش می‌شود. جسدش را در حالی که در یک دست آمبو بگ ذوب شده در اثر گرما و در دست دیگه فک بیمار را گرفته بود، پیدا کردند.

در فاصله وقوع این اتفاق تا لحظه تنظیم این گزارش، چندین حادثه دیگر نیز رخ داده که در آن نیروی کار آسیب دیده‌اند؛ یکی از آخرین موارد انفجاری در کارخانه تولید گاز اکسیژن در باقرشهر بود که پنج کشته و زخمی به جا گذاشت.

حوادث کار؛ از آمار رسمی تا واقعیت

طبق آمار سازمان پزشکی قانونی در سال ۹۸ حدود ۲۸۲۰۸ مورد از معاینات پزشکی، مربوط به معاینات مصدومان ناشی از حوادث کار بوده است. این تعداد نسبت به سال ۹۷، دارای کاهش۱.۳ درصدی بوده است. از کل معاینات مصدومان ناشی از حوادث کار ارجاعی به مراکز پزشکی، ۹۵.۲درصد مربوط به مردان و ۴.۸ درصد مربوط به زنان بوده است. همچنین تعداد متوفیان حوادث شغلی گزارش شده توسط این سازمان ۱۷۵۳ نفر بوده است.

وقتی حادثه‌ای رخ می‌دهد نباید بررسی‌ها را به اولین حلقه از علت‌ها محدود کرد، یعنی اینکه دستگاهی در جایی دچار مشکل می‌شود، انفجار رخ می‌دهد و آتش‌سوزی ایجاد می‌کند و منجر به کشته و زخمی شدن افرادی می‌شود. در بیان علت حادثه عنوان می‌کنند که دلیل آن نقص فنی در فلان دستگاه بود. باید بررسی کرد این نقص فنی چطور رخ داده است. باید عملکرد فرد مرتبط با آن را بررسی کرد  و بعد سراغ آن شرکتی رفت که تاییدیه صادر کرده و بعد سراغ جایی رفت که به چنین شرکتی مجوز داده است

بهمن سال گذشته ابوالفضل اشرف منصوری (رئیس کانون انجمن‌های صنفی مسئولان کمیته‌های حفاظت فنی و بهداشت کار کشور) در گفتگو با ایلنا گفت: ما با تشتت آماری و همچنین کم‌شماری در زمینه حوادث کار مواجه هستیم. یکی از اصلی‌ترین مشکلات در این زمینه این است که سازمان‌های مختلف در این امر دخیل شده و آمار متفاوتی ارائه می‌دهند. از پزشکی قانونی گرفته تا محاکم قضایی و سازمان‌های دولتی مثل سازمان استاندارد هر کدام آمار خودشان را دارند.

شاید این تشتت و کم‌شماری نوعی مصونیت و اطمینان خاطر ایجاد می‌کند تا مساله حوادث کار جدی گرفته نشود؛ اتفاقی که نتیجه آن بروز حوادثی است که از صرف حادثه کار فراتر می‌روند و به تشویش و نگرانی اجتماعی منجر می‌شوند.

غلامحسین عشقی (کارشناس ایمنی و بهداشت کار) به ایلنا می‌گوید: بحث ایمنی کار در ایران فاصله زیادی با استاندارد‌های جهانی دارد. عمدتا این موضوع مورد غفلت واقع می‌شود و تنها زمانی که یک حادثه بزرگ رخ می‌دهد و ابعاد وسیع اجتماعی پیدا می‌کند موضوع مورد توجه قرار می‌گیرد، حال آنکه همان زمان هم اغلب، بررسی‌های دقیق و درستی صورت نمی‌گیرد و تقصیر گردن نقص فنی یا اشتباه مصدومان و افراد جان باخته می‌افتد.

بررسی رویکرد دستگاه‌های مختلف به حوادث کار، به ویژه آن حوادثی که رسانه‌ای شده و ابعاد اجتماعی یافته، نشان می‌دهدکه ابتدا دستگاه‌های مختلف تقصیر را گردن همدیگر می‌اندازند، بعد کمیته‌ای تشکیل و بررسی‌هایی می‌شود و نهایتا تلاش می‌شود سهم دستگاه‌های مختلف از تقصیر نادیده گرفته شده و همه مشکلات گردن یک دستگاه یا حتی فرد انداخته شود. در واقع نگاه ریشه‌ای و عمیق به حوادث کار وجود ندارد و همین راه را برای تکرار این حوادث بازمی‌گذارد.

دلیل این همه حادثه چیست؟

عشقی ضعف آگاهی و مهارت و همچنین نقص در دستگاه‌ها را از عمده دلایل بروز حوادث شغلی می‌داند.

او می‌گوید: وقتی نظارت و بازرسی مناسبی صورت نمی‌گیرد، مشکلات فوق باعث می‌شود درصد خطر بالا برود و شاهد بروز حوادث کوچک و بزرگ در محیط‌های کاری باشیم.

این کارشناس بهداشت و ایمنی کار ادامه می‌دهد: در مواردی شاهد این هستیم که افرادی با دستگاه‌هایی کار می‌کنند بدون اینکه برای کار کردن با آن آموزش دیده و مهارت داشته باشند. در روز‌های اخیر حادثه در کلینیک سینا اطهر تهران برجسته شده، اما باید عنوان کرد که نظیر این حادثه بار‌ها و در ابعادی دیگر در کشور رخ داده است. برای مثال ما شاهد انفجار کپسول اکسیژن در آمبولانسی بودیم که بیماری را از عسلویه به بوشهر می‌برد. این حادثه منجر به مرگ چند نفر شد. شاهد این هستیم که در مواردی افراد حتی کاتالوگ دستگاهی را که با آن کار می‌کنند نخوانده‌اند.

او با بیان اینکه البته نباید همه چیز را محدود به این عدم آگاهی و مهارت کرد، تصریح می‌کند: بازرسی کار به منظور بررسی دستگاه‌ها موضوع مهم دیگری است که نباید مورد غفلت قرار گیرد. کافی نیست که فقط یک دستگاه ایمن خریداری شود یا ایمنی و نداشتن نقص فنی آن یک بار تایید شود، بلکه باید به صورت دوره‌ای بازرسی‌هایی صورت گیرد و ایمنی و نداشتن نقص فنی دستگاه‌ها تایید شود. این کار وظیفه وزارت کار و همچنین وزارت بهداشت است که در حوزه سلامت و بهداشت نیروی کار مسئولیت‌هایی را برعهده دارند.

در شرایطی بازرسی دوره‌ای از محیط‌های کار و امتحان کردن دستگاه‌ها مورد تاکید قرار می‌گیرد که گزارش‌هایی از صدور تاییدیه‌های صوری در مورد ایمنی کار منتشر شده است.

عشقی در این باره می‌گوید: من نمی‌گویم که چنین چیزی عمومیت دارد، اما چنین اتفاقاتی می‌افتد. تاییدیه‌های فنی از طرف شرکت‌های خصوصی صادر می‌شود و در مواردی دیده شده است که این تاییدیه‌ها با دریافت ارقامی و بدون بازرسی و نظارت صادر شده است.

او ادامه می‌دهد: چنین مواردی قابل رصد و پیگیری است. وقتی حادثه‌ای رخ می‌دهد نباید بررسی‌ها را به اولین حلقه از علت‌ها محدود کرد، یعنی اینکه دستگاهی در جایی دچار مشکل می‌شود، انفجار رخ می‌دهد و آتش‌سوزی ایجاد می‌کند و منجر به کشته و زخمی شدن افرادی می‌شود. در بیان علت حادثه عنوان می‌کنند که دلیل آن نقص فنی در فلان دستگاه بود. باید بررسی کرد این نقص فنی چطور رخ داده است. باید عملکرد فرد مرتبط با آن را بررسی کرد و بعد سراغ آن شرکتی رفت که تاییدیه صادر کرده و بعد سراغ جایی رفت که به چنین شرکتی مجوز داده است.

این کارشناس بهداشت و ایمنی کار تاکید می‌کند: حتی می‌توان شرکت‌های صادر کننده تاییدیه ایمنی را در صورتی که تخلف کرده و تاییدیه صوری داده‌اند، جریمه کرد، از آنها دیه گرفت یا حتی مجوز‌شان را ابطال کرد.

طبق آمار سازمان پزشکی قانونی در سال ۹۸ حدود ۲۸۲۰۸ مورد از معاینات پزشکی، مربوط به معاینات مصدومان ناشی از حوادث کار بوده است. این تعداد نسبت به سال ۹۷، دارای کاهش۱.۳ درصدی بوده است. از کل معاینات مصدومان ناشی از حوادث کار ارجاعی به مراکز پزشکی، ۹۵.۲درصد مربوط به مردان و ۴.۸ درصد مربوط به زنان بوده است. همچنین تعداد متوفیان حوادث شغلی گزارش شده توسط این سازمان ۱۷۵۳ نفر بوده است

مسلم آن است که حوادث کار معلول زنجیره‌ای از کاستی‌هاست که در هر مورد باید با دقت وارد عمل شد و اصلاحاتی صورت داد. یکی از پیش‌نیاز‌ها برای بهبود این شرایط سپردن مسئولیت‌ها به یک سازمان یا وزارت‌خانه مشخص است.

دهم تیر امسال حسن صادقی (معاون دبیرکل خانه کارگر) در نشست بررسی بهداشت حرفه‌ای کار گفت: در بحث بهداشت و ایمنی کار با پراکندگی مسئولیت رو‌به‌رو هستیم. این در حالی است که قانون در این زمینه ضعفی ندارد و نهایتا نیازمند توضیح است. ما مشکل قانون نداریم، بلکه در اجرا دچار مشکل هستیم.

یکی از مشکلات اصلی در این زمینه مخلوط شدن دو مقوله بهداشت حرفه‌ای و بهداشت محیط است که بر اساس آن وظایفی برعهده وزارت کار و وزارت بهداشت گذاشته شده است. این دوگانگی منجر به بروز مشکلات عمده‌ای شده و ریشه ضعف در بازرسی‌هاست. هر چه زودتر باید در این زمینه تصمیمی گرفت که منجر به دادن مسئولیت به نهادی مشخص در زمینه بهداشت کار شود.

گزارش: محمدجواد صابری

ادامه مطلب...

تاریخچه تأسیس اتحادیه

حمل و نقل بعنوان بخش يا نظام بنيادين در ساختار اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و ... هر كشور محسوب مي‌شود و بهمين جهت دستيابي به نظامي قوي ، مستحكم، هماهنگ و كارآمد در حمل و نقل وارتباطات، از ضرورتهاي اساسي كشور است و بدين لحاظ اين صنعت در زمره امور زيربنايي اقتصاد كشور محسوب مي‌شود    ادامه...

آمار بازدیدکنندگان

امروز 209

دیروز 294

هفته 503

ماه 3489

مجموع 470073

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار اتحادیه با خبر شوید .