wrapper

اطلاعیه ها

‍ ? مناظره‌های انتخاباتی در ايران و ايالات متحده چه تفاوت‌هايی دارند/ تنوع رسانه و نبوغ كمپين‌ها در خدمت صندوق رای

‍ ? مناظره‌های انتخاباتی در ايران و ايالات متحده چه تفاوت‌هايی دارند/ تنوع رسانه و نبوغ كمپين‌ها در خدمت صندوق رای

✍️ميثم سليمانی

 

?شايد برای بسياری اين سئوال مطرح شود كه در هنگامه انتخابات در ساير كشورها مناظره‌ها و برنامه‌های انتخاباتی كانديداها چگونه پيش ميروند و از چه الگويی پيروی می‌كنند؟ آيا نامزدهای احراز يک پست مانند آن‌چه برخی منتقدان به مناظره روز شنبه اعتقاد دارند مودبانه و دست به سينه ايستاده و از برنامه‌های خود سخن می‌گويند؟ يا از هر ترفندی استفاده كرده تا اين تصور را در ذهن مخاطب تثبيت كنند كه فرد به مراتب كارآمدتر و قوی تری نسبت به رقيب خود هستند؟  

 

?در سال‌های اخير، نمونه‌های متعددی از مناظره‌ها و كمپين‌های انتخاباتی را در كشورهای مختلف شاهد بوديم. به لحاظ زمانی نزديكترين آن انتخابات آمريكاست. سال گذشته ايالات متحده شاهد يک انتخابات رياست‌جمهوری عجيب با يكی از بالاترين ميزان های مشاركت و نتيجه‌ای باورنكردنی و حساس بود . نتيجه اين انتخابات حتی برای كشوری مانند ايالات متحده تا سه روز پس از اتمام برگزاری، شفاف و روشن نبود. از سال 1960 كه نخستين مناظره انتخاباتی ميان جان اف كندی و ريچارد نيكسون به صورت تلويزيونی برگزار شد بيش از 60 سال ميگذرد و در تمام اين سالها اين مناظره‌ها تاثيرات جدی بر نظر رای‌دهندگان مردد داشته‌ است. 

 

?در ايالات متحده مناظره نامزدهای انتخاباتی _ در يک تقسيم‌بندی كلی _ در سه نوبت برگزار می‌شود و معاونان رييس‌جمهور نيز يک مناظره تلويزيونی با يكديگر دارند كه عملا در اين مناظره‌ها هم عيار نامزد نهايی حزب سنجيده شده و هم معاونان مورد محک جدی قرار میگيرند. آيا همگی اين افراد در اين مناظره‌ها به شكل محترمانه صحبت می‌كنند و از برنامه سخن می‌گويند؟ قطعا نه! من در سه دوره اخير انتخابات رياست‌جمهوری ايالات متحده، مناظره‌های انتخاباتی را رصد كردم و به چند نكته جدی و تفاوت عمده رسيدم كه در مناظره‌هاي انتخاباتی ايران قابل مشاهده نيست. 

 

?در ايران مسئوليت و مديريت برگزاری اين مناظره‌های انتخاباتی هر چهارسال يكبار بر عهده يک رسانه رسمی تصويری موجود به نام صداوسيماست. در ايالات متحده، رسانه‌های متعدد و متنوع در طول چهارسال مشغول بررسی مسائل نامزدهای بالقوه هستند و همه‌چيز محدود به يک رسانه نيست. نيم نگاهی به مناظره‌های نهايی انتخابات رياست‌جمهوری در اين كشور اثبات ميكند كه هربار فقط يک رسانه يا يک مجری خاص نقش برگزار و اجرا‌كننده اين مناظره‌ها را بر عهده ندارد. در جريان اين مناظره‌ها، كمپين تبليغاتی نامزدها با اجرای يک سری اصول كلی موافقت كرده و نامزدها نيز موارد مورد توافق را در طول مناظره رعايت می‌كنند.  

 

?مجری در اين مناظره‌ها تنها يک وقت نگهدار يا پرسشگر صرف نيست بلكه در تقسيم‌بندی دو دقيقه‌ای بسيار فعال عمل می‌كند از جمله آن‌كه در ميان حرف افراد وارد می‌شود و حتی به موقع اجازه می‌دهد كه افراد وارد بحث با يكديگر شوند.

 

?تنوع رسانه‌ها، تمرين‌های مكرر آن‌ها، كمپين‌های انتخاباتی و عملكرد نامزدها در مناظره‌ها باعث شده به‌رغم همه نقدهايی كه به ادبيات در مناظره‌ها طی سال‌های اخير وجود دارد، اما در مجموع اين مناظره‌ها نمره قابل قبولی دريافت كنند. از طرفی در سايه فعاليت‌ رسانه‌های متعدد در چارچوب انتخابات، اگر اتهامی متوجه شخص ثالثی شود، فرد می‌تواند با استفاده از تريبونهای موجود به اين اتهام پاسخ بدهد.  

 

?در ايالات متحده در زمان انتخابات، رسانه‌های فعال و حرفه‌ای فارغ از اين‌كه چه جهت‌‎گيری نسبت به نامزدهای دموكرات و جمهوری‌خواه دارند، فعاليت می‌كنند لذا كار حرفه‌ای رسانه‌ای بيش از هر زمان ديگری به چشم می‌آيد. ميتوان گفت كه يكی از انتقادها به پوشش رسانه‌ای انتخابات در ايران به تک صدايی صدا و سيما بازمی‌گردد. صداوسيما هرچهار سال يک بار هنگام برگزاری مناظره‌های انتخاباتی ادعا می‌كند كه توانسته از عهده ايجاد شور انتخاباتی برآيد اما در ايالات متحده موج انتخاباتی فرآيندی متاثر از كمپين‌های تبليغاتی و فعاليت حرفه‌ای رسانه‌ای است كه در ايران كمتر ديده می‌شود. /اعتماد

 

#خبر?⏱???

 

بیشتر بخوانید:???

 

#آخرین_خبرهای_دوشنبه17خرداد_1400

 

 

?

etcui.net

 

etcui.com

 

?

@Etehadeh_savarikerayeh

https://t.me/etehadiehsavarikerayeh

 

? https://chat.whatsapp.com/FaO9yl6JfQP43ndGBB0Gxl

 

اتحادیه شرکتهای تعاونی سواری کرایه بین شهری کشور

تاریخچه تأسیس اتحادیه

حمل و نقل بعنوان بخش يا نظام بنيادين در ساختار اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و ... هر كشور محسوب مي‌شود و بهمين جهت دستيابي به نظامي قوي ، مستحكم، هماهنگ و كارآمد در حمل و نقل وارتباطات، از ضرورتهاي اساسي كشور است و بدين لحاظ اين صنعت در زمره امور زيربنايي اقتصاد كشور محسوب مي‌شود    ادامه...

آمار بازدیدکنندگان

امروز 7

دیروز 70

هفته 77

ماه 2062

مجموع 536512

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار اتحادیه با خبر شوید .