wrapper

اطلاعیه ها

 سهمیه سوخت پایه ناوگان حمل‌ونقل عمومی در آذر ماه با چهار پيمانه واريز مي شود

معاون برنامه‌ریزی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌اي از كاهش سهمیه سوخت پایه ناوگان حمل‌ونقل عمومی از اول آذر ماه سال جاري خبر داد‌.
به گزارش روابط‌عمومي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي، شهرام آدم‌نژاد معاون برنامه‌ريزي اين سازمان در جريان بازديد بارت دي وريس رئيس انجمن بين‌المللي روابط‌عمومي (ايپرا) و دكتر انريك اورديكس استاد ارتباطات دانشگاه بارسلون اسپانيا و ميلان ايتاليا از مركز مديريت راه‌هاي اين سازمان ، در جمع خبرنگاران ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: از تاريخ مذكور همچنين سهمیه سوخت پایه ناوگان حمل‌ونقل عمومي جاده‌ای به جای دو پیمانه، به صورت چهار پیمانه در ماه واریز می‌شود‌.
وي افزود: در ماه‌هاي مهر و آبان‌ سال جاري تخصيص سهمیه گازوئیل برای ناوگان حمل‌ونقل عمومی براساس پیمایش صورت گرفت، كه بر این اساس سهمیه عملکردی در قالب دو پيمانه در هر ماه واريز مي‌شد، اما از ساعت صفر روز یکم‌ آذرماه سهمیه سوخت پایه ناوگان حمل‌ونقل عمومی کاهش و هر ماه در چهار پیمانه واریز می‌شود.
آدم‌نژاد تأكيد كرد: رانندگان ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی نگران کاهش سهمیه واریزی در کارت‌های سوخت خود نباشند، زيرا از آذر ماه سهمیه سوخت ناوگان جاده‌ای به جای دو پیمانه در چهار پیمانه واریز می‌شود.
وي افزود: همچنين سهمیه عملکردی براساس عملکرد ناوگان تخصيص مي‌يابد و در بحث ترددهای یکسر خالی نيز تلاش كرديم در جدول قواعد، میزان تردد با بار و بدون بار محاسبه شود.
معاون برنامه‌ريزي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي در ادامه گفت: با هدف تسهیل سفرهای عتبات عاليات در اربعین، مقرر است سهمیه سوخت پایه ناوگان اتوبوسراني طي دو ماه کاهش ‌یابد تا به اين بخش فشاري وارد نشود‌.
آدم‌نژاد با اشاره به اين كه رانندگان مي‌بايست از جایگاه‌های برخط برای هر پیمانه سوخت، سوختگیری کنند‌، اظهار داشت: در حال حاضر 93 درصد جایگاه‌های ارائه سوخت، برخط شده‌اند. 
به گفته وي، سامانه اختصاص سهمیه سوخت براساس پیمایش جزو يكي از پیچیده‌ترین سیستم‌های IT کشور محسوب مي‌شود.
معاون برنامه‌ريزي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي درخصوص سامانه اطلاع‌رساني جامع 141 نيز گفت: اين سامانه اطلاعات جامعي درخصوص راه‌ها با استفاده از ترددشمارها و دوربين‌هاي شناسگر نصب شده ارائه مي‌دهد كه براساس آن كاربران جاده‌اي مي‌توانند سفرهاي خود را در زمان مناسب مديريت كنند.
وي با اشاره به اين كه اين سامانه درجهت احقاق حقوق مردم براي دسترسي آزاد به اطلاعات و مشاركت در زمينه مديريت سفر طراحي شده است، افزود: اطلاعات اين سامانه از طرق مختلف از جمله سايت، نرم‌افزار كاربردي تلفن همراه، پيامك، تلفن گويا و تلفن اپراتوري در دسترس عموم قرار مي‌گيرد و با استفاده از آن مردم مي‌توانند سفري امن و همراه با آرامش را تجربه كنند.
براساس اين گزارش، بارت دي وريس رئيس انجمن بين‌المللي روابط‌عمومي (ايپرا) نيز درخصوص ارزيابي خود از مركز مديريت راه‌ها گفت: من كمتر مركزي را در اين سطح از اطلاع‌رساني ديده‌ام و آنچه مرا تحت‌تأثير قرار داد به‌كارگيري روش‌هاي متعدد و متنوع اطلاع‌رساني در اين حوزه به كاربران جاده‌اي است.
همچنين دكتر انريك اورديكس استاد ارتباطات دانشگاه بارسلون اسپانيا و ميلان ايتاليا نيز با اشاره به اين كه مركز مديريت راه‌هاي كشور ايران داراي سطح بالايي در اطلاع‌رساني و فناوري است، گفت: طريقه اطلاعات ارائه شده از سوي اين سامانه به عموم شهروندان بسيار منحصربه‌فرد است و كمتر چنين سامانه‌اي در اين سطح ديده شده است.​

 

امين بخشي از اعتبار مورد نياز حوزه راهداري ونگهداري راه‌هاي كشور
روابط عمومي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي
1394/08/10

​در پنجمین نمایشگاه راه‌وشهرسازی و صنایع وابسته، معاون وزیر راه و شهرسازی ازتامين بخشي از اعتبار مورد نياز حوزه راهداري و نگهداري راه‌ها در سال جاري در راستاي تامين اهداف ارتقاي ايمني در سفرهاي جاده‌اي در سراسر كشور خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای، مهندس داود کشاورزیان معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس این سازمان،در نشست خبري که در محل مصلی بزرگ امام خمینی (ره) تهران برگزار شد، با اشاره به اهمیت موضوع راهداری از بعد حفظ سرمایه ملی و همچنین ارتقای ایمنی اظهار داشت: در اواخر سال گذشته، مصوبات خوبی به تصویب مجلس رسید، اگرچه به دلیل محدودیت منابع مالی دولت، بخشی از آنها اجرایی نشد.
رئیس سازمان راهداری و حمل‌‌ونقل جاده‌ای با اشاره به آغاز فصل سرما و عملیات راهداری زمستانی افزود: با حمایت دولت مبلغ هزار میلیارد ریال به سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای اختصاص داده شد که بین ادارات کل راه و شهرسازی سراسر کشور در جهت عملیات راهداری زمستانی توزیع شده است تا در فصل سرما، سفری ایمن را برای شهروندان تأمین کنند.
رئیس سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای با اشاره به این که بالغ بر 2000میلیارد ریال اعتبار از محل منابع داخلي به استان‌ها اختصاص یافته است، افزود: 3500میلیارد ریال از محل مصوبه مجلس شوراي اسلامي و اعتبارات عمراني تا پايان سال جاري به حساب‌ استان‌ها واريز خواهد شد.
وی از اختصاص 1000میلیارد ريال  اعتبار جهت نوسازی و بهسازی ماشین آلات راهداری، خرید شن و نمک و نیز تعمیرات راهدارخانه ها جهت راهداری زمستانی خبر داد.
وی تصریح کرد: با وجود محدودیت اعتباری، به دلیل برنامه‌ریزی قبلی در استان‌ها و ادارات کل راه و شهرسازی، عملکرد هفت ماهه سال 94 در استان‌ها نسبت به مدت مشابه، سال گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.
مهندس کشاورزیان در ادامه افزود: در طول این مدت، 3250 کیلومتر از راه‌های کشور که عمدتاً راه‌های شریانی هستند، بهسازی و روکش آسفالت گرم شده و بالغ بر هفت میلیون و 250هزار تن آسفالت پخش شده است. همچنین در 1360 کیلومتر از راه‌های کشور عملیات حفاظتی و در 2500 کیلومتر از راه‌ها عملیات درزگیری انجام شده است. 
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اختصاص 370 هزار تن قیر از محل ظرفیت‌های قانونی به استان‌ها گفت: یکی از اقدامات مهمی که در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و ادارات کل راه و شهرسازی انجام شده است، ارتقای ایمنی راه‌ها می‌باشد، که بر این اساس اقداماتی از قبیل 50 هزار کیلومتر خط کشی در راه‌های شریانی، نصب 58هزار علایم عمودی در راه‌ها، نصب و اجرای 250 کیلومتر حفاظ میانی و کناری در آزادراه‌ها صورت گرفته است که  در مجموع 3000میلیارد ریال هزینه داشته است.
مهندس کشاورزیان درخصوص رفع و اصلاح مقاطع و نقاط پرحادثه در راه‌ها تصریح کرد: در این راستا اقدامات زودبازده از قبیل نصب تابلوهای هشداردهنده و احداث تقاطع غیر همسطح انجام شده است. همچنین به طور مشخص 345 نقطه و مقطع پرتصادف در راه‌های کشور اصلاح شده است که شامل احداث 20 دستگاه تقاطع غیرهمسطح و 25 دستگاه تقاطع همسطح است. به گفته وی، اجرای 30 دستگاه زیرگذر و ساماندهی 100کیلومتر مبادی ورودی و خروجی شهرهای پرتردد از دیگر پروژه‌هاي انجام شده با اعتباري بالغ بر 4500میلیارد ریال بوده است.
وی در ادامه افزود: اقداماتی که در زمینه پل‌ها و ابنیه فنی انجام شده است نیز شامل تعمیرات اساسی 214دستگاه پل بزرگ و انجام مطالعات آسیب‌پذیری و بهسازی لرزه‌ای 30دستگاه پل بزرگ در شش استان است که اعتبارات هزینه شده در این زمینه بالغ بر 120میلیارد ریال است.
معاون وزیر راه و شهرسازی، در پاسخ به سوال يكي از خبرنگاران پيرامون  گران بودن نرخ عوارض آزادراهی گفت: در حال حاضر هزینه راهسازی افزایش بسیار زیادی پیدا کرده است، به عنوان مثال طبق محاسبات معاونت برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی عوارض در نظر گرفته شده برای خودروهاي سنگين در مسير  آزادراه قم-گرمسار 60هزار تومان تعیین شده بود که به دلایل مختلف و شرايط حاكم، در نهایت عوارض این مسیر آزادراهی 50 هزار تومان و براي سواري نيز با كاهش رقم پيشنهادي 10 هزار تومان تعيين شد.
مهندس کشاورزیان در بخش دیگری از سخنان خود، از آماده‌سازی ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای برای ايام اربعین حسيني خبر داد و افزود: در 10ماه گذشته اقدامات زیربنایی مناسبی برای ارائه خدمات به زائران اربعین در پايانه‌ مرزي مشترك با كشور عراق انجام شده است.
وی تصریح کرد: این اقدامات شامل مرمت مرزهای چزابه، شلمچه و مهران، افزایش گیت‌ها و سرویس‌های بهداشتی بوده است، ضمن این که با شرکت های حمل و نقل نیز هماهنگی های لازم جهت جابجایی مسافران انجام شده است.
وی با تأکید بر این که همه سازمان‌هاي دست‌اندركار تلاش خود را برای تسهیل جابجایی زائران اربعین انجام مي‌دهند، گفت: برنامه‌ریزی ناوگان مسافری نمی‌تواند تنها بر مبنای تقاضایی چند روزه صورت گیرد، اما با برنامه‌ریزی‌های انجام شده مقرر است از ظرفیت ناوگان نظامی و شهرداری‌ها برای جابجایی زائران اربعین استفاده گردد.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای درخصوص واریز پیمانه دوم سوخت ناوگان حمل‌ونقل عمومي جاده‌اي گفت: در تخصیص پیمانه دوم، موضوع تردد یک سر خالی نیز در نظر گرفته می شود، هرچند ناوگان درون شهری به دلیل این که سندی برای جابجایی بار و مسافر دریافت نمی کنند و به موقعیت یاب نیز مجهز نیستند، عامل محدود کننده ای برای طرح پیمایش سوخت محسوب می شوند و اغلب نیز پیمانه دوم را دریافت نمی کنند، در همین حال تعداد ناوگان برون شهری که پیمانه دوم دریافت کردند نیز محدود بود.
گفتني است، فقط در مهرماه امسال با اجرای طرح تخصیص سوخت بر اساس پیمایش، روزانه سه میلیون لیتر گازوئیل صرفه جویی شده است.

 

 

 

 

***************************************************************************************************************************************

رويكرد پنجمين نمايشگاه وزارت راه وشهرسازي، كارآمد محوري است

 

 

روابط‌عمومي سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای
1394/08/06

پنجمين نمايشگاه بزرگ راه و شهرسازي و صنايع وابسته با حضور تعدادي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، وزير راه وشهرسازي ومعاونین وي ، تعداي از متخصصان وفعالان در حوزه حمل ونقل و راه وشهرسازي واصحاب رسانه ها،  صبح امروز، ششم آبان در مصلاي بزرگ تهران گشايش يافت. 
 به گزارش روابط  عمومي سازمان راهداري وحمل ونقل جاده اي ، دكتر عباس آخوندي وزير راه وشهرسازي در آيين گشايش پنجمين نمايشگاه راه وشهر سازي وصنايع وابسته كه از ششم تا نهم آبان ماه سال جاري با حضور همه سازمان‎ها و شرکت‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی در بخش های مختلف حمل و نقل، مسکن و شهرسازی، ۱۱۶ شرکت کننده در قالب نهادهای دولتی، انجمن های بخش خصوصی، نشریه‌های تخصصی، شرکت های مهندسی و ادارات کل راه و شهرسازی برگزار شده است، گفت:
نمایشگاه راه و شهرسازی ،محلی برای تعامل بخش خصوصی و دولتی و بیان مشکلات، ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و رفع موانع توسعه است ورويكرد اين نمايشگاه از"فعاليت محوري" به "كارآمد محوري براي شهروندان" همسو با سياست هاي جديد دولت تدبير و اميد، وزارت راه و شهرسازي و سياست هاي كلان برنامه ششم توسعه مي باشد.
وي افزود: رابطه دولت ها و مردم ‌در شرایط کنونی تغییراتی اساسی یافته است و این رابطه که پیشترعموماً یک طرفه بود، دوسویه شده است و امروز دولت ها، بدون مشارکت جدی مردم در همه عرصه های زندگی اجتماعی، از پایداری لازم برخوردار نیستند.
دكتر آخوندي ايجاد فرصت برابر و دسترسي عادلانه به اطلاعات را براي آحاد مردم وفعالان حوزه اقتصادي وتخصصي از الزامات توسعه پايدار وسلامت اداري واجتماعي دانست و با تاكيد بر توجه به اين مهم در حوزه وزارت راه وشهرسازي تصريح كرد:
 در راستاي دستيابي به اين امر،  توسعه حقوق شهروندی مبتنی بر قانون اساسی ونهادينه سازي آن در فعالیت‌های وزارت راه و شهرسازی، بهبود مستمر در کیفیت خدمات و افزایش رفاه شهروندان؛ شفافیت، رقابت و پذیرش حق پرسشگری برای فعالان اقتصادی و همه شهروندان؛ توجه به مسکن از منظر شهروندان و مشتریان و رعایت حق انتخاب توسط مشتری ،مواردي است كه  نيازمند  تلاش جدي وبهره گيري از فرصت هاي تعاملي تلاشگران وزارات راه وشهرسازي با خدمات گيرندگان از اين مجموعه است، كه اميد است برگزاري اين نمايشگاه وفرصت مشابه بتواند ما را به اين مهم برساند.
براساس اين گزارش در پنجمين نمايشگاه بزرگ راه و شهرسازي و صنايع وابسته،سازمان راهداري وحمل ونقل جاده اي نيز با حضور در اين نمايشگاه ،آخرين دستاورد هاي خود را در حوزه سيستم هاي حمل ونقل هوشمند،ازجمله سامانه  ثبت تخلفات سرعت، سامانه مديريت ونظارت جاده ها،سامانه 141 وساير اقدامات در حوزه حمل ونقل جاده اي و راهداري به نمايش گذاشته است  كه علاقمندان طي سه روز متوالي مي توانند با حضور دراين نمايشگاه ، با اين دستاوردها از نزديك آشنا شوند.

 

 

 

 

 

 

افزایش سخت‌گیری‌ و جریمه راهکار کوتاه‌مدت کاهش تصادفات

 

 

 

عضو هیات علمی پژوهشکده حمل و نقل تاکید کرد: نظارت بر اجرای قوانین با اعمال سخت گیری های لازم و افزایش جریمه از مهم ترین و اثر بخش ترین راهکارها جهت کاهش تصادفات در کوتاه مدت است.

 

مقصود پوریاری در گفت وگو با خبرنگار راه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان اینکه عامل انسانی از مهم ترین دلایل سوانح جاده ای محسوب می شود، اظهار کرد: بحث خودرو و استاندارد بودن آن از جمله فاکتور هایی است که در مورد سوانح باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. در رابطه با ایمنی خودرو نیز باید حداقل هایی در نظر گرفته شود.

 

این استاد دانشگاه آموزش و فرهنگ سازی مناسب را از موارد مهم دیگر در زمینه کاهش سوانح دانست و گفت: تخلفات رانندگی به عنوان مهم ترین عامل سوانح محسوب می شود؛ این که رانندگان قوانین و مقررات را رعایت نمی کنند و سرعت و سبقت غیرمجاز، حرکات مارپیچی و شتاب زده دارند از جمله عواملی است که باعث وقوع سوانح و تصادفات جاده ای می شود.

 

وی به بحث ایمنی جاده ها اشاره کرد و توضیح داد: عامل جاده در بروز سوانح آنچنان که گفته می شود تاثیر گذار نیست چون تقریبا در تمام دنیا راهها کم و بیش یک وضعیت دارند و می توان گفت که کیفیت راه ها به لحاظ آسفالت و ابزار های ایمنی حاشیه راه قابل قبول است اما موضوع مهم بحث فرهنگ رانندگی است.

 

عضو هیات علمی پژوهشکده حمل و نقل با بیان اینکه سرمایه گذاری در زمینه جاده و اثرات آن در کاهش سوانح زمان بر است، تاکید کرد: ضعف در پیاده سازی قوانین و مقررات و نبود سخت گیری های کافی در این رابطه از موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

ناکافی بودن بودجه اختصاص داده شده به حوزه راه

 

پوریاری به ناکافی بودن بودجه اختصاص داده شده به حوزه راه و ترابری اشاره کرد و افزود: سهمی که از بودجه کلان به حوزه راه اختصاص داده شده محدودیت دارد اما موضوع مهم آن است که از همین میزان بودجه استفاده بهینه نمی شود؛ بنابراین نمی توان گفت بحث بودجه اولویت اول و اصلی برای سوانح و کاهش است.

 

به گزارش ایسنا، بر اساس آمار مراکز جهانی کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای جهان سوم صدر نشین جدول تصادفات و تلفات جاده ای هستند و این میان ایران جزو 10 کشور پر سانحه جهان است.

 

خسارت مالی تصادفات رانندگی معادل دو درصد درآمد ناخالص ملی بسیاری از کشور هاست که در ایران معادل چهار درصد از درآمد ناخالص ملی اعلام شده و طبق بررسی پژوهشکده حمل و نقل زیان تصادفات در ایران سالانه حدود 19 هزار میلیارد تومان است که عامل اصلی 85 درصد آن سرعت غیر مجاز است.

 

منبع:سایت خبرخوان فارسی

 

 

 

عامل انساني علت وقوع 80درصد ازتصادفات جاده اي

 

 

 

خبرگزاری آریا-فرمانده انتظامی شهرستان آبدانان دراستان ایلام گفت:عامل انسانی علت وقوع 80 درصد از تصادفات جاده ای را تشکیل می دهد.

 

به گزارش خبرگزاری آریا،سرهنگ علی مهری که صبح امروز دربرنامه رادیویی صبح بخیر ایلام صحبت می کرد دراین باره گفت: یکی ازعواملی که سرلوحه بیشتر تصادفات قرار می گیرد عامل انسانی است وراننده عامل وقوع بیش از 80درصداز تصادفات است.

 

وی اضافه کرد: جهت پیشگیری از وقوع حوادث ناگواررانندگی ،سلامت جسمی،روانی،ورعایت قوانین ومقررات ازسوی راننده نقش مهمی را ایفا می کند.

 

این مسئول انتظامی به عوامل مهم پیشگیری از تصادفات رانندگی اشاره کرد و اظهار داشت: عدم تمرکز درانندگی ،استفاده ازگوشی همراه،خستگی ،عدم استفاده ازکمربند ایمنی و.. از عواملی است که به تصادفات رانندگی منجر می شود.

 

فرمانده انتظامی شهرستان آبدانان درادامه باتوجه به فصل زمستان ولزوم رعایت اصول صحیح راهنمایی ورانندگی چند توصیه هم برای رانندگان داشت:

 

1-رانندگان عزیزدرهنگام مسافرت درفصل زمستان همواره وسایل وتجهیزات خودرویی ازقبیل آچارها،جک،کپسول آتش نشانی ،وسایل گرمازا،زنجیرچرخ را بهمراه داشته باشند.

 

2-درهنگام رانندگی با رعایت حق تقدم عبور ،ضمن بالا بردن ضریب ایمنی،فرهنگ صحیح رانندگی خود رابه نمایش بگذارید.

 

3-بابستن کمربند ایمنی استفاده ازآن را برای نسل بعدی نهادینه کنیم.

 

سرهنگ مهری درپایان با تاکید براینکه هرتصادفی زاییده یک تخلف است خاطرنشان کرد: انشاء اله رانندگان عزیزبارعایت اصول صحیح رانندگی وهوشیاری لازم واستفاده ازسرعت مطمئنه عامل بروز چنین حوادث مرگباری نباشند.

 

گفتنی است:فرمانده انتظامی شهرستان آبدانان صبح امروز ضمن تماس تلفنی با برنامه رادیویی صبح بخیر ایلام ازآن طریق به ارائه توصیه ها وهشدارهای پلیسی برای شهروندان پرداخت.

 

 ************************************************************************************************************************************

 

راهکارهای افزايش سطح ايمني جاده‌ای بررسی شد 92/10/25
منبع:روابط عمومي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي

به نقل از سایت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در نشست مشترك وزیر راه و شهرسازی با صاحب نظران ، متخصصان، کارشناسان و اساتید دانشگاه‌های فنی، راهکارهای کاهش سوانح و حوادث جاده‌ای در محل دانشگاه صنعتي شريف بحث و بررسي شد.
به گزارش روابط‌عمومي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي، دكتر عباس آخوندي در این نشست با بيان اينكه برای کاهش تلفات جاده‌ای در کشور باید رویکردهای سازمانی و اجتماعی تغییر پیدا کند، اظهار داشت: حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای، هوایی، ریلی و دریایی یک موضوع اجتماعی است و بدون شک همکاری مردم و نهادهای مرتبط با آن در افزایش ایمنی در این حوزه‌ها تأثیرگذار است.
وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينكه رفتارهای خطرناک در رانندگی یک مسئله انسانی و اجتماعی است، گفت: ضررهای مالی در اين بخش معادل هفت درصد تولید ناخالص داخلی است که عمق نگرانی ما را از این مسئله نشان می‌دهد.
وي به عدم تناسب تقسیم کار در سیستم حمل‌ونقل اشاره كرد و افزود: سهم حمل‌ونقل کالا و مسافر در جاده‌های کشور، حدود 90 درصد است، اين در حالی است که 10 درصد به حمل‌ونقل ریلی، هوایی و دریایی اختصاص دارد و ضروری است با تغییر سیستم در این حوزه‌ها به یک تعادل نسبی دست يافت، چرا كه در قانون برنامه پنجم توسعه تأکید شده است که 30 درصد حمل‌ونقل کالا در کشور با استفاده از ناوگان ریلی و 17 درصد جا‌به‌جایی مسافر از طریق قطار انجام شود.
دكتر آخوندي با انتقاد از عدم توجه به حمل‌ونقل حومه شهرهای بزرگ در قانون برنامه پنجم تصريح كرد: 30 درصد تصادفات در 30 کیلومتری شهرها رخ می دهد، این در حالی است که برای تکمیل پروژه‌های حمل‌ونقل به 31 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
به گفته وی، آزادراه تهران ـ قم تنها برای تردد 50 هزار مسافر احداث شده است، اما هم‌اکنون بیش از 100 هزار مسافر از طریق این بزرگراه تردد می‌کنند و یک اتفاق کوچک در این آزادراه، تلفات سنگینی را به بار می‌آورد.
وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينكه عامل انساني در کاهش حوادث جاده‌ای بسیار تأثیرگذار است، گفت: در حوزه حمل و نقل جاده اي نیازمند نگرش‌های جدیدی هستیم تا بتوانیم با ارائه راهکارهای مناسب، حداقل سهم جاده در تصاذفات را حذف و استانداردها لازم در ایمنی راه‌های کشور به حداكثر برسانيم .
وی افزود: شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل كشور برای تکمیل آزادراه‌های کشور به بیش از هشت هزار میلیارد تومان نياز دارد، ضمن اينكه برای تکمیل کنارگذرها نيز به یک هزار و 750 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
وی همچنين با اشاره به کمبود اعتبارات مالی یادآور شد: در حال حاضر برای تکمیل بزرگراه‌های کشور 17 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است، اما تخصیص دو هزار میلیارد تومان اعتبار مالی برای انجام این مهم به هیچ عنوان با نیازهای وزارت راه و شهرسازی همخوانی ندارد.
بر اساس اين گزارش مهندس داود كشاورزيان معاون وزير راه و شهرسازي و رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي در حاشيه اين نشست در پاسخ به خبرنگاران در خصوص كاهش سرعت ناوگان حمل و نقل عمومي جاده اي اظهار داشت : پلیس راهور ناجا پیشنهادی را مبنی بر کاهش سرعت ناوگان حمل و نقل عمومی ارائه کرده به گونه‌ای که در آزادراه‌ها سرعت از 110 کیلومتر به 90 کیلومتر کاهش پیدا کند و در بزرگراه ها نیز به همین نسبت سرعت کاهش یابد. كه مقرر است در كميسيون ايمني راهها مورد بررسي قرار گيرد .
وي همچنين در خصوص ورود ناوگان باري با سه سال كار كرد نيز گفت : در قانون اجازه ورود کامیون‌های دست دوم به کشور با عمر کمتر از 3 سال داده شده است و با مذاكرات انجام يافته با وزارت صنعت، معدن و مقدمات مجوز ورود این کامیون‌ها فراهم آمده است و در حال رایزنی برای جلب بخش خصوصی و سرمايه گذاري از اين طريق هستیم.
مهندس كشاورزيان با بیان اینکه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای پروژ‌ه‌های مختلفی را برای ارتقای ایمنی در دست دارند، گفت: رفع نقاط حادثه‌خیز از جاده‌های اصلی کشور از برنامه‌های اصلی این سازمان است و در طی پنج، شش سال گذشته 4 هزار و 800 نقطه حادثه‌خیز وجود داشته که با اعتباری بالغ بر 10هزار میلیارد ریال برطرف شده است و
نقاط حادثه خیز جدید نیز شناسایی شده و به صورت پروژه‌های مستمر این سازمان در پی رفع آنها است.
معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه توضیح داد: استفاده از سیستم‌های هوشمند حمل و نقل و دوربین‌های کنترل سرعت از دیگر پروژه‌های ایمنی در جاده‌ها است و سرمایه‌گذاری برای نصب دوربین‌های کنترل سرعت در جاده‌های اصلی که همواره شاهد وقوع رفتارهای پرخطر است ضمن هماهنگي با پليس راه كشور با قوت ادامه خواهد داشت .
وي در پاسخ به سوال ديگر در خصوص رفتار رانندگان بخش حمل و نقل عمومي اظهار داشت : تقویت نظارت بر شرکت‌ها و مدیران فنی آنها در خصوص عملکرد راننده‌ها از طريق ادارات كل حمل و نقل و پايانه هاي استانها و كنترل هاي محسوس و غير محسوس از دیگر برنامه هاي جدي این سازمان در بخش ایمنی جاده‌ها است.
شايان ذكر است در پایان این نشست كه با حضور تعدادي از معاونين وزير راه و شهرسازي برگزار شد، تعدادی از اساتید دانشکده‌های فنی دانشگاه‌های فني و صنعتی، صاحب نظران ، متخصصان و دست اندركاران نهادهاي مردم نهاد در بخش ايمني راهکارهای خود را برای کاهش حوادث و تلفات جاده‌ای مطرح کردند و مقرر شد برخی از این راهکارها در کمیسیون ایمنی راه‌های کشور مورد بررسی قرار گيرد. همچنين بر تداوم برگزاري اين نشست‌ها با حضور متخصصان و کارشناسان حمل‌ونقل جاده‌ای تأكيد شد.

 

***********************************************************************************************

 

اولین نشست تخصصی کمیته فنی اتحادیه در سال جاری با حضور متخصصین و کارشناسان برگزار شد

 

تین نیوز: باحضور مدیرعامل اتحادیه، مشاور عالی وی و اعضای کمیته فنی، اولین نشست تخصصی این کمیته در محل اتحادیه اتوبوسرانی‌های شهری کشور برگزار شد.

به گزارش تین نیوز به نقل از اتحادیه اتوبوسرانی های شهری کشور در این نشست تخصصی کارشناسان و صاحب نظران عضو کمیته فنی اتحادیه به تشریح دیدگاه‌ها و نظرات تخصصی خود درخصوص مسائل مرتبط با این کمیته پرداختند و راهکارهای مدنظر برای تقویت و توسعه این کمیته بمنظور ارتقاء جایگاه اتحادیه در مباحث فنی و تخصصی را بررسی و ارزیابی کردند.

چناری، مدیرعامل اتحادیه طی سخنانی در این نشست به تشریح اهداف و برنامه‌های موردنظر خود در این حوزه پرداخت و گفت: کمیته فنی اتحادیه باید از آنچنان جایگاهی برخوردار باشد که هم اتوبوسرانی‌ها، هم سازمان‌ها و نهادهای دولتی، هم خودروسازان و هم متخصصان وصاحب‌نظران در مسائل مربوطه برنامه‌ها، دیدگاه‌ها، نظرات و دستاوردهای تخصصی این کمیته را مدنظر قرار دهند.

چناری در ادامه بر اهمیت برنامه‌ریزی دقیق واصولی وایجاد ساختار مشخص و هدفمند برای کمیته فنی اتحادیه تاکید کرد وگفت: یکی از برنامه‌های اتحادیه برای تقویت کمیته فنی استفاده از نظرات و دیدگاه‌های کلیه متخصصان، صاحب‌نظران وکارشناسان مرتبط است و سعی خواهیم نمود که در این حوزه اتحادیه را به یک پایگاه تخصصی و مرجع تبدیل نماییم.

وی در ادامه نوع نگاه وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور برای تعامل بیشتر با اتحادیه مثبت ارزیابی کرد و افزود: اگر اتحادیه در مباحث فنی، تخصصی و اجرایی قوی، پویا، با برنامه و ساختارمند باشد قطعاً باتوجه به نگاه مدیران سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور می‌توان گام‌های موثری را برای توسعه اتحادیه برداشت.

مدیرعامل اتحادیه در ادامه آسیب شناسی از عملکرد و فعالیت‌های گذشته و همچنین اولویت‌بندی اهداف و برنامه‌های آتی را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: بنده به عنوان مدیرعامل اتحادیه سعی خواهم نمود بصورت جدی پیگیر اجرای مصوبات کمیته فنی و تحقق اهداف و برنامه‌های اتحادیه باشم و از ظرفیت‌های موجود برای حل چالش‌های اتوبوسرانی‌ها وتوسعه اتحادیه در همه ابعاد استفاده نمایم.

حسینی مشاور عالی مدیرعامل اتحادیه در امور فنی و بازرگانی نیز طی سخنانی به اهمیت نقش کمیته فنی در تقویت جایگاه اتحادیه اشاره کرد و گفت: کمیته فنی اتحادیه می‌تواند با برنامه‌ریزی‌های علمی و هدفمند و بررسی مشکلات سازمان‌ها در این بخش، روند حل مشکلات اتوبوسرانی‌ها را تسریع بخشد.

حسینی همچنین در ادامه اتوبوس‌های شهری که از سوی دولت برای خدمات رسانی به شهرداری‌ها و اتوبوسرانی‌ها واگذار می‌شود را سرمایه ملی دانست وتصریح کرد: اتحادیه باید برنامه‌ریزی مدون و دقیقی را برای حفظ این سرمایه‌ها و استفاده بهینه از آنها بعمل آورد.

وی تاکید کرد: نظارت بر نحوه و میزان بهره‌برداری از اتوبوس‌های فعلی و همچنین تعمیرات وبازسازی اساسی و اصولی اتوبوس‌ها از اولویت‌های کمیته فنی اتحادیه خواهد بود و  در بحث بازسازی اتوبوس‌ها اتحادیه برنامه جامع وکاربردی را به اجرا درخواهد آورد.

در ادامه این نشست  اصغری،  کیانی،  سخنوری،  سطوتی، غضنفری و  نادری از اعضای کمیته فنی اتحادیه نیز به آسیب شناسی برنامه‌ها و اقدامات کمیته فنی اتحادیه در سال‌های گذشته پرداختند و میزان تاثیرگذاری این کمیته را تا بحال مثبت ارزیابی نکردند و خواستار تقویت این کمیته به منظور دستیابی به جایگاه واقعی و اثربخش آن شدند و برنامه‌ریزی منسجم واصول بدین منظور را مهم دانستند و اظهار امیدواری کردند که با آغاز دور جدید فعالیت‌های اتحادیه باتوجه به جدیت مدیرعامل جدید اتحادیه برای توسعه و تقویت این مجموعه شاهد گسترش همکاری نهادها و مجموعه‌های ذی‌ربط باهدف حل مشکلات فنی واجرایی اتوبوسرانی‌ها باشند.

قابل ذکر است مقرر شد جلسات این کمیته هر 2 هفته یکبار تشکیل و بنا به مورد از مدیران عامل سازمان های اتوبوسرانی و مدیران عامل صنعت خودرو ساز دعوت به عمل آید.

 

+ نوشته شده توسط حجازی در پنجشنبه پنجم خرداد 1390 و ساعت 11:41 | نظر بدهید

 

تین نیوز: معاون وزیر راه و ترابری و رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور از اختصاص 800 میلیارد تومان جهت بهسازی، ایمن‌سازی و رفع نقاط پرحادثه در راه‌های شریانی کشور در سال جاری خبر داد.
به گزارش تین نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و ترابری خراسان رضوی،  شهریار افندی زاده در جریان بازدید از محورهای اصلی استان‌های خراسان رضوی و شمالی، تصریح‌کرد: در حال حاضر 26 هزار کیلومتر راه شریانی در کشور وجود دارد که بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده بیش از 30 درصد از این راه‌ها در سال جدید تحت پوشش برنامه بهسازی و رفع نقاط پرحادثه قرار خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه طبق برنامه پنجم توسعه می‌بایست تصادفات جاده‌ای به میزان 10 درصد کاهش یابد، بحث ایمن‌سازی محورها و رفع نقاط پرحادثه را اصلی‌ترین برنامه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در سال 90 عنوان‌کرد. 
افندی زاده استفاده از سیستم‌های هوشمند نظارتی در جاده‌ها و ایجاد بانک‌های اطلاعاتی راه‌های شریانی کشور را از دیگر عناوین اصلی برنامه‌های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور در سال جاری اعلام و توضیح داد: علاوه بر این درصدد هستیم با توسعه مراکز مدیریت راه‌ها در استان‌های کشور، زمینه را جهت اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی نگه‌داری، روسازی و بهسازی راه‌ها با روش دقیق‌تری مهیا سازیم.
معاون وزیر راه و ترابری و رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور در بخش دیگری از سخنانش به واگذاری بخشی از راه‌های شریانی کشور به بخش خصوصی خبرداد و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده حدود 10 هزار کیلومتر از راه‌های شریانی کشور، از طریق فروش سهام دولتی و اوراق مشارکت به پیمان‎کاران توانمند واگذار خواهدشد.
وی با توضیح اینکه موافقت‌های اولیه در این زمینه با وزارت اقتصاد و دارایی انجام شده، اظهارامیدواری‌کرد: با اجرای این طرح امور بهسازی راه‌ها طی پنج سال آینده، با انضباط و روند بهتری اجرا شود.
افندی زاده در خصوص بودجه روکش آسفالت راه‌های خراسان رضوی در سال جدید با اشاره به اینکه 11 درصد از راه‌های کشور در این استان وجود دارد، گفت: در سال جدید حدود 30 میلیارد تومان جهت روکش آسفالت به خراسان رضوی اختصاص داده شده که همراه با بودجه استانی در مجموع به 60 میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.
وی همچنین از پیمان‌کاران و مشاوران وزارت راه و ترابری درخواست کرد: بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید و روش‌های مناسب، همراه با توجه بیشتر به استانداردهای جاده‌ای در جهت افزایش عمر آسفالت را، در دستور کار خود قرار دهند.

 


 

قم 2.5 ساعت به مشهد نزديك‌ شد

 

معاون وزیر راه از كاهش ۲.۵ ساعته مسیر قم- مشهد در پی افتتاح محور قم - گرمسار خبر داد.

احمد صادقی صبح امروز در حاشیه مراسم افتتاح جاده قم - گرمسار  در سخنانی به تبیین ویژگی‌‌های این جاده پرداخت و گفت: جاده قم گرمسار بین سه استان قم، تهران و سمنان احداث شده است و ۱۵۰ كیلومتر طول دارد.
وی ادامه داد: با احداث این جاده ۱۱۶ كیلومتر از مسیر كوتاه شده است و مدت زمان سفر از قم به مشهد به وسیله خودروی سواری ۲.۵ ساعت و به وسیله كامیون چهار ساعت كاهش یافته است.
معاون وزیر راه در ادامه با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های انجام شده برای احداث این محور مواصلاتی بیان داشت: برای احداث این محور ۱۱ میلیون متر مكعب عملیات خاكی صورت گرفته و این پروژه در نوع خود یكی از طرح‌های مهم كشور محسوب می‌شود.
صادقی اظهار داشت: با بهره‌برداری از این محور با مشخصات و ویژگی‌های یك راه اصلی، شاهد ترافیك عبوری در مسیرهای قم - تهران و تهران - گرمسار هستیم.
وی خاطر‌نشان كرد: با احداث این محور ترافیك عبوری از جنوب و غرب به شمال شرقی و مشهد مقدس از این مسیر تردد می‌كند.

 

 

 


 

مدیرکل راه وترابری مازندران : مشکلات اصلی استان مازندران کنارگذرهاست

 

موسی رحیمی در جلسه شورای اسلامی شهر بابل اظهار داشت: یکی از مشکلات اصلی استان کنارگذرها است که پس از بازدید اخیر وزیر راه و ترابری از کمربندی جنوبی بابل دستورات لازم در جهت تسریع در این پروژه صادر شد.

وی افزود: همواره پیگیر کمربندی جنوبی بابل بوده و در صدد بازگشایی مسیر باقیمانده این کمربندی هستیم.

رحیمی با اشاره به اینکه پیگیری برای اجرای این پروژه لازم است، افزود: از شورای شهر بابل که به جد پیگیر پروژه کمربندی جنوبی بوده قدردان هستیم.

وی از تشکیل شورای فنی جهت رفع مشکلات کمربندی های استان خبر داد و افزود: در حال حاضر یکی از مشکلات و معضلات اصلی در استان کنارگذرهای استان است که با تشکیل شورای فنی، بخشی از مشکلات کمربندی های استان برطرف می شود.

در این نشست اعضای شورای شهر بابل نیز گزارشی از عملکرد شورای شهر بابل در خصوص پروژه کمربندی جنوبی بابل ارائه کردند و اظهار داشتند: بحث کمربندی جنوبی بابل همیشه در دستور کار جلسه اصلی شورای شهر بابل است و تا زمانی که این پروژه به بهره برداری نرسد اعضای شورای شهر بابل همواره دغدغه خاطر دارند.

 


 

صندوق تأمین‌اجتماعی در بخشنامه‌ای اعلام کرد سهم رانندگان درون شهری و برون‌شهری از پرداخت حق‌بیمه را

 

تین نیوز: 

رانندگان برون‌شهری كه دارای دفترچه كار رانندگی یا كارت هوشمند معتبر از سازمان‌های راهداری و حمل و نقل جاده‌ای كشور هستند، درصورتی كه فاقد هرگونه پوشش بیمه‌ای و متقاضی بهره‌مندی از خدمات صندوق تأمین‌اجتماعی باشند می‌توانند با مراجعه به واحدهای اجرائی تأمین ‌اجتماعی در سراسر كشور با پرداخت 27/13،5 (50 درصد) حق‌بیمه سهم خود از 27/13،5 (50 درصد) سهم یارانه از محل منابع حاصل از هدفمندسازی یارانه‌ها برخوردار شوند.

رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین‌شهری دارای دفترچه كار رانندگی یا كارت هوشمند معتبر كه قبل از 30 آذر ماه سال 89 در واحدهای اجرائی صندوق تأمین‌اجتماعی نام‌نویسی و حق‌بیمه سهم خود را بر مبنای 27/17پرداخت كرده و از 27/10 سهم دولت برخوردار شده‌اند نیز از ابتدای دی‌ماه سال 89 درصورت پرداخت حق‌بیمه در مهلت قانونی مقرر با پرداخت 27/13،5 (50 درصد) سهم خود از 27/13،5 (50 درصد) سهم دولت برخوردار خواهند شد.

رانندگانی نیز كه سه‌ماهه آخر سال 89 را به صورت یكجا پرداخت كرده‌اند 27/13،5 (50 درصد) یارانه مربوطه از محل منابع حاصل از هدفمندسازی یارانه‌ها به حساب بستانكاری آنها منظور و مبلغ مزبور در ماه‌های بعد به عنوان بخشی از حق‌بیمه سهم راننده هزینه می‌شود.

درخصوص رانندگان حمل و نقل بار و مسافر درون شهری شامل تاكسی خطی اعم از پلاك سفید و قرمز، كامیون، كامیونت، كمپرسی، رانندگان شاغل در آژانس‌های تاكسی تلفنی خود مالك، مینی‌بوس، وانت‌بار و اتوبوس كه فاقد كارفرما و هرگونه رابطه كارگری و كارفرمایی بوده و همچنین دارای پروانه كار یا پروانه اشتغال معتبر در شغل رانندگی با وسائط نقلیه اشاره شده از مراجع ذی‌صلاح مربوطه و فاقد هرگونه پوشش بیمه‌ای باشند، می‌توانند با ارائه مدارك كامل از اول دی ماه سال جاری با پرداخت 27/13،5 (50 درصد) حق‌بیمه سهم خود در مهلت مقرر قانونی ماده 39 قانون تأمین‌اجتماعی از 27/13،5 (50 درصد) سهم یارانه از محل منابع حاصل از هدفمندسازی یارانه‌ها برخوردار شوند.

 


 

تمام رانندگان وسايل نقليه مسافربري مکلف به توقف خودرو براي انجام فرايض ديني مسافران هستند.

 

توقف وسايل نقليه مسافربري ناوگان عمومي براي انجام فرايض ديني الزامي است


عليزاده رئيس اداره مسافر اداره كل حمل ونقل و پايانه هاي گيلان با بيان اين مطلب گفت : طبق نظرسنجي هاي انجام شده با توجه به ابراز نارضايتي برخي از مسافران از عدم توقف برخي رانندگان براي انجام فرايض ديني و اقامه نماز در طول سفر، براساس دستورالعمل سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي، تمام رانندگان ملزم به انجام اين کار هستند و براي اجرايي شدن اين کار،هماهنگي هاي لازم با انجمن صنفي رانندگان و شرکت هاي حمل و نقل مسافربري استان نيز انجام شده است.
وي با تاکيد بر الزامي بودن اجراي اين کار افزود: در صورت رعايت نشدن اين امر توسط رانندگان با شرکت هاي مسافربري و رانندگان متخلف در اين زمينه طبق قانون برخورد مي شود، چنانچه يك شركت حمل ونقل مسافربري در اين استان به دليل تخلف راننده آن تعطيل شده است .

 


 

تین نیوز: صندوق تأمین‌اجتماعی در بخشنامه‌ای اعلام کرد سهم رانندگان درون شهری و برون‌شهری از پرداخت حق‌بیمه را كاهش داده است.

رانندگان برون‌شهری كه دارای دفترچه كار رانندگی یا كارت هوشمند معتبر از سازمان‌های راهداری و حمل و نقل جاده‌ای كشور هستند، درصورتی كه فاقد هرگونه پوشش بیمه‌ای و متقاضی بهره‌مندی از خدمات صندوق تأمین‌اجتماعی باشند می‌توانند با مراجعه به واحدهای اجرائی تأمین ‌اجتماعی در سراسر كشور با پرداخت 27/13،5 (50 درصد) حق‌بیمه سهم خود از 27/13،5 (50 درصد) سهم یارانه از محل منابع حاصل از هدفمندسازی یارانه‌ها برخوردار شوند.

رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین‌شهری دارای دفترچه كار رانندگی یا كارت هوشمند معتبر كه قبل از 30 آذر ماه سال 89 در واحدهای اجرائی صندوق تأمین‌اجتماعی نام‌نویسی و حق‌بیمه سهم خود را بر مبنای 27/17پرداخت كرده و از 27/10 سهم دولت برخوردار شده‌اند نیز از ابتدای دی‌ماه سال 89 درصورت پرداخت حق‌بیمه در مهلت قانونی مقرر با پرداخت 27/13،5  (50 درصد) سهم خود از 27/13،5 (50 درصد) سهم دولت برخوردار خواهند شد.

رانندگانی نیز كه سه‌ماهه آخر سال 89 را به صورت یكجا پرداخت كرده‌اند 27/13،5  (50 درصد) یارانه مربوطه از محل منابع حاصل از هدفمندسازی یارانه‌ها به حساب بستانكاری آنها منظور و مبلغ مزبور در ماه‌های بعد به عنوان بخشی از حق‌بیمه سهم راننده هزینه می‌شود.

درخصوص رانندگان حمل و نقل بار و مسافر درون شهری شامل تاكسی خطی اعم از پلاك سفید و قرمز، كامیون، كامیونت، كمپرسی، رانندگان شاغل در آژانس‌های تاكسی تلفنی خود مالك، مینی‌بوس، وانت‌بار و اتوبوس كه فاقد كارفرما و هرگونه رابطه كارگری و كارفرمایی بوده و همچنین دارای پروانه كار یا پروانه اشتغال معتبر در شغل رانندگی با وسائط نقلیه اشاره شده از مراجع ذی‌صلاح مربوطه و فاقد هرگونه پوشش بیمه‌ای باشند، می‌توانند با ارائه مدارك كامل از اول دی ماه سال جاری با پرداخت 27/13،5  (50 درصد) حق‌بیمه سهم خود در مهلت مقرر قانونی ماده 39 قانون تأمین‌اجتماعی از 27/13،5 (50 درصد) سهم یارانه از محل منابع حاصل از هدفمندسازی یارانه‌ها برخوردار شوند.

 

 

 


 

 

 

اخبار عمومی

 

ارتقاي انضباط ترافيکي در راه هاي کشور//ايمني سفر و سلامت هموطنان مهمترين هدف پليس راه در نوروز 90

 

 

 

گروه ناجا - فرمانده پليس راه کشور، ايمني سفر و سلامت هموطنان را مهمترين هدف پليس راه در نوروز 90 دانست و افزود: پليس به شدت با متخلفان برخورد مي کند به گونه اي که حلقه کنترل تخلفات براي رانندگان متخلف تنگ تر خواهد کرد.

 

 

 

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني پليس، سرهنگ "محمدرضا مهماندار" صبح امروز درجمع خبرنگاران؛ ارتقاي انضباط ترافيکي در راه هاي کشور را اولين هدف راهبردي و برنامه‌ پليس راه كشور برشمرد و اظهار داشت: کنترل استفاده از کمربند ايمني، کلاه ايمني ، سرعت و سبقت غيرمجاز و حرکات مخاطره آميز در کشور مي تواند جز اين انضباط ترافيکي به شمار آيد.

 

 

 

وي؛ توسعه تجهيزات الكترونيكي، ارتقاي دانش و توان عملياتي پليس، استانداردسازي رفتار پليس و تعامل با سازمانهاي مربوطه را از ديگر اهداف راهبردي و برنامه‌هاي پليس راه عنوان کرد.

 

 

 

تقويت ناوگان پليسي، برنامه پليس راه در سال 90

 

 

 

اين مقام مسئول؛ تقويت ناوگان پليسي را از ديگر برنامه هاي پليس راه در سال 90 برشمرد و ادامه داد: پليس، بايد به سمت حرفه اي شدن قدم بردارد و تلاش مي کنيم، سطح دانش افسران در بخش هاي مختلف همچون مديريت و تصادفات و ديگر حوزه ها افزايش يابد.

 

 

 

سرهنگ مهماندار با اشاره به طرح نوروزي سال 1389 که از 25 اسفند 88 تا 15 فروردين ماه سالجاري در سراسر کشور به اجرا در آمد، گفت: براساس آمار پزشکي قانوني در نوروز 1389، يک هزار و 46 نفر در جاده هاي برون شهري کشته و سه هزار و 690 نفر مجروح شدند.

 

 

 

به گفته وي، آمارها نشان مي‌دهد روزانه 53 نفر و هر ساعت 2/2 نفر در نوروز 89 بر اثر حوادث رانندگي در كشور جان باختند.

 

 

 

فرمانده پليس راه کشور، عدم توجه به جلو، با 1/28 درصد، تخطي از سرعت مطمئنه 4/27 درصد، انحراف به چپ 20 درصد و تغيير مسير ناگهاني با 6/14 درصد را مهمترين علت وقوع تصادفات سال گذشته، عنوان کرد.

 

 

 

خط قرمزهاي پليس راه کشور در نوروز 90 اعلام شد

 

 

 

اين مقام مسئول، ايمني سفر و سلامت هموطنان را مهمترين هدف پليس راه در نوروز 90 دانست و افزود: پليس به شدت با متخلفان حادثه ساز برخورد مي کند به گونه اي که حلقه تخلف را براي رانندگان متخلف تنگ تر خواهد کرد.

 

 

 

فرمانده پليس‌راه كشور از راه‌اندازي خودروهاي تست سلامت در جاده‌هاي كشور خبر داد و گفت: بر اين اساس در نوروز امسال رانندگان پرخطري كه مقصر حادثه در تصادفات باشند مورد تست سلامت قرار گرفته و در صورت مثبت بودن تست آنها به دستگاه قضايي معرفي مي‌شوند.

 

 

 

به گفته وي رانندگان حمل و نقل عمومي مشكوك نيز مورد تست سلامت قرار خواهند گرفت.

 

 

 

اين مقام ارشد پليس راه کشور؛ استفاده از مواد روانگردان، مواد مخدر و مشروبات الكلي، سرعت و سبقت غيرمجاز، انجام حركات مارپيچ، انحراف به چپ و صحبت با تلفن همراه را خط قرمز پليس راه در نوروز امسال اعلام و تاکيد کرد: رانندگاني كه اين تخلفات مرگ آفرين را انجام دهند به شدت با آنها برخورد و خودرو و گواهينامه آنها توقيف خواهد شد.

 

 

 

كنترل جدي ناوگان حمل و نقل عمومي در نوروز امسال

 

 

 

سرهنگ مهماندار با تاکيد بر كنترل جدي ناوگان حمل و نقل عمومي در نوروز امسال گفت: كنترل ساعت حركت، كنترل دقيق GPS و نظارت بر مديران فني شركت‌هاي حمل بار و مسافر در دستور كار پليس‌راه نيروي انتظامي در نوروز امسال قرار دارد.

 

 

 

اين مقام مسئول از بكارگيري بازرسان نامحسوس در ناوگان مسافربري خبر داد و گفت: بر اين اساس بازرسان نامحسوس پليس از مبدا تا مقصد خودروهاي ناوگان مسافربري را تحت كنترل قرار مي‌دهند و با رانندگان متخلف برخورد مي‌شود.

 

 

 

به گفته وي، در صورتي كه مسافران شكايتي از خودروهاي عمومي داشته باشند مي‌توانند مراتب را به اولين پاسگاه مسير اطلاع داده و ماموران موظفند در اين خصوص رسيدگي كنند.

 

 

 

فرمانده پليس‌راه كشور از برخورد با شركت‌هاي بار و مسافر كه خودرو يا خودروهاي آنها در تصادفات مقصر بوده‌اند خبر داد و گفت: بر اين اساس اگر در بررسي صحنه حادثه مشخص شود كه قصور صورت گرفته ناشي از شركت مربوطه يا مدير فني آن باشد برابر قانون با آنها برخورد مي‌شود.

 

 

 

سرهنگ مهماندار از ممنوعيت سواركردن مسافر در قسمت بار كاميون‌ها و وانت‌بارها در نوروز خبر داد و گفت: بر اين اساس در نوروز امسال با اين دسته از وسايط نقليه برخورد شده و مسافران آنها قطعا پياده شده و راننده موظف مي‌شود براي آنها خودروي مناسب تهيه كند.

 

 

 

تردد موتورسيكلت‌ها از 25 اسفند سال جاري تا 15 فروردين ماه سال آينده در جاده‌هاي كشور ممنوع است

 

 

 

فرمانده پليس‌راه كشور از ممنوعيت تردد موتورسيكلت‌ها از 25 اسفند سال جاري تا 15 فروردين ماه سال آينده در جاده‌هاي كشور خبرداد و گفت:‌ قطعا با موتورسيكلت‌سواراني كه اين ممنوعيت را رعايت نكنند قاطعانه برخورد خواهد شد.

 

 

 

اين مقام مسئول، "ايمني سفر و سلامت هموطنان را شعار امسال پليس راه کشور عنوان کرد.

 

 

 

شناسايي بيش از هزار نقطه حادثه ساز در جاده هاي کشور

 

 

 

وي از شناسايي نقاط حادثه ساز در جاده‌هاي كشور خبر داد و تصريح كرد: بيش از يك هزار نقطه حادثه ساز در راه‌هاي كشور شناسايي شده و در آنها علائم و تابلوهاي هشدار دهنده نصب و حضور پليس نيز در نوروز امسال در آنها افزايش مي‌يابد.

 

 

 

برخورد با اتوبوس‌هاي غيراستاندارد حامل كاروان راهيان نور در نوروز امسال

 

 

 

فرمانده پليس‌راه كشور از برخورد با اتوبوس‌هاي غيراستاندارد حامل كاروان راهيان نور در نوروز امسال خبر داد و گفت: بر اساس هماهنگي صورت گرفته با ستاد راهيان نور، اعزام كاروان حامل راهيان نور بايد با اتوبوس‌هاي استاندارد و برونشهري صورت گيرد كه در اين راستا به پاسگاه‌هاي پليس راه ابلاغ شده است كه در اولين پاسگاه از تردد اتوبوس‌هاي غيرايمن و درونشهري براي جابجايي كاروان‌هاي راهيان نور جلوگيري شود.

 

 

 

وي درباره تردد خودروهاي هُوو در جاده‌هاي كشور گفت: شركت وارد كننده اوايل امسال اين خودروها را براي برطرف كردن عيوب فراخوان كرده و خودروهاي فراخوان شده موظف هستند برچسب مربوطه را بر روي خودروي خود نصب كنند.

 

 

 

سرهنگ مهماندار تاکيد کرد: تردد هُووهاي فاقد برچسب در كشور ممنوع است اما براي نوروز اگر لازم باشد محدوديت ديگري نيز براي اين خودروها در معابر پرتردد اعمال خواهد شد.

 


 

 

 

در تعطيلات نوروز پيش‌بيني مي‌شود تردد از پايانه‌هاي مرزي بيش از 10 درصد رشد داشته باشد

 

 

 

21/12/1389 - منبع : روابط عمومي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي

 

 

 

 

 

در تعطيلات نوروز سال گذشته نزديك به 800 هزار نفر از پايانه‌هاي مرزي تردد داشتند كه با توجه به افزايش آمار در سال جاري پيش بيني مي شود در تعطيلات نوروز تردد از پايانه‌هاي مرزي بيش از 10 درصد افزايش يابد.

 

دكتر شهريار افندي زاده معاون وزير و رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي ضمن بيان اين مطلب گفت در يازده ماهه سالجاري تعداد يازده ميليون و پانصد هزار نفر در پايانه‌هاي مرزي كشور تردد داشتند كه نسبت به مدت مشابه سال قبل 42 درصد رشد داشته است كه در اين راستا فعالترين پايانه‌هاي مرزي در امر تردد مسافر به ترتيب پايانه‌هاي بازرگان، مهران، جلفا، شلمچه و آستارا بوده است. همچنين از نظر ميزان پذيرش مسافر نيز كشورهاي عراق، (تركيه و سوريه)، آذربايجان، افغانستان، تركمنستان، پاكستان و ارمنستان به ترتيب بيشترين پذيرش مسافر را داشته اند.

 

نماينده ويژه دولت در امر ترانزيت ضمن اشاره به كاهش 3/4 درصدي واردات و افزايش 6/29 صادرات در سالجاري نسبت به سال گذشته اظهار داشت: از مجموع واردات و صادرات 7 درصد از طريق جاده، 2 درصد از طريق راه‌آهن و 91 درصد نيز از طريق دريا انجام پذيرفته است كه ميزان كالاهاي حمل شده از مرزهاي جاده‌اي كشور 26/2 ميليون تن واردات، 62/4 ميليون تن صادرات و 5/7 ميليون تن ترانزيت بوده كه به ترتيب 3/2، 2/25 و 2/44 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزايش داشته است.

 

دكتر افندي زاده با اشاره به سهم كاميونهاي ايراني در امر ترانزيت گفت طي 11 ماهه سالجاري نزديك به 000/400/1 هزار تردد توسط كاميونهاي ايراني و خارجي از مرزهاي كشور انجام شده است كه سهم كاميونهاي ايراني در حمل كالاهاي ترانزيتي 62 درصد، در واردات 40 درصد و در صادرات 67 درصد بوده است كه بيشترين واردات كالا از كشور تركيه 46 درصد، پاكستان 18 درصد، و بيشترين صادرات كالا مربوط به كشورهاي افغانستان با 28 درصد و تركمنستان 15 درصد بوده است.

 

معاون وزير راه و ترابري همچنين تصريح كرد: فعالترين مرزهاي كشور در ورود كالاهاي ترانزيتي به ترتيب بندرعباس، سرخس، بازرگان، باشماق و پرويزخان مي‌باشد كه طبق آمار بدست آمده از طريق بازارچه هاي مرزي كه از طريق مرزهاي زميني انجام مي‌پذيرد بيشترين صادرات به كشور عراق خواهد بود.

 

 

 

 

 

با حضور معاون وزير راه و ترابري انجام شد؛افتتاح اولين دفتر حمل‌ونقل روستايي كشور در استان يزد

 

 

 

14/12/1389 - منبع : روابط عمومي سازمان

 

 

 

 

 

اولين دفتر حمل و نقل روستايي در سطح كشور در روستاي جلال‌آباد شهرستان صدوق استان يزد با حضور معاون وزير راه و ترابري و رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي افتتاح و به بهره‌برداري رسيد.

 

به گزارش روابط‌عمومي سازمان ر اهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي، در مراسم بهره‌برداري از دفتر مذكور، دكتر شهريار افندي‌زاده معاون وزير راه و ترابري و رئيس اين سازمان افزود: تا پايان سال جاري تعداد 51 دفتر خدمات حمل‌ونقل روستايي در استان يزد و 400 دفتر نيز در سراسر كشور به بهره‌برداري مي‌رسد.

 

وي با اشاره به طرح هدفمندي يارانه‌ها از همكاري بي‌شائبه تمامي صنوف حمل‌ونقل در اجراي مطلوب اين طرح تقدير كرد و اجراي اين طرح را سبب ساز تحولات عظيمي در بخش حمل‌ونقل كشور از جمله جلوگيري از قاچاق سوخت، كاهش سفرهاي زائد و يكسرخالي و نوسازي ناوگان حمل‌ونقل جاده‌اي برشمرد.

 

دكتر افندي‌زاده رسيدگي به وضعيت بخش حمل‌ونقل روستايي در زمينه كالا و مسافر راازاولويت‌هاي مهم سازمان راهداري وحمل‌ونقل جاده‌اي برشمرد و آمادگي سازمان را درزمينه‌ ارايه حمايت‌هاي لازم از اين بخش اعلام كرد.

 

وي با اشاره به اقدامات سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي براي ارايه خدمات نوروزي در جاده‌هاي كشور اظهار داشت: براي انجام سفرهاي ايمن و راحت هموطنان، تدابير لازم در بيش از 32000 كيلومتر راه‌هاي اصلي از جمله روكش آسفالت، نصب علايم، فعال‌سازي پايگاه‌ امداد و نجات جاده‌اي، استقرار اكيپ‌هاي سيار در مسيرهاي پرتردد و هماهنگي با دستگاه‌هاي اجرايي ذي‌ربط، پيش‌بيني شده است.

 

معاون وزير راه و ترابري همچنين تصريح كرد: براي نظارت بر عمليات حمل و نقل ايمن و روان در جاده‌ها، يكي از اقدامات قابل توجه، استقرار كمپ‌ راهداري به ازاي هر يكصد كيلومتر مي‌باشد كه مسافران مي‌توانند كمپ‌ها را به عنوان خانه خود در جاده‌ها تلقي كنند و با ارايه ديدگاه‌ها و نظرات سازنده، همكاران مستقر در كمپ‌ها را براي افزايش سطح ارايه خدمات ياري نمايند.

 

رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي همچنين در سفر به استان يزد با حضور در جمع نمايندگان تشكل‌هاي صنفي حمل‌ونقل استان يزد ضمن تشكر از همكاريهاي خوب و سازنده آنها، مسائل و مشكلات موجود را مورد بحث و بررسي قرارداد و در هر مورد راهكارهاي لازم را ارائه كرد.

 

 

لازم به ذكر است: افتتاح پل زيرگذر خضرآباد و تشكيل جلسه با استاندار و معاونان وي و مصاحبه با اصحاب رسانه و ديدار با كاركنان اداره‌كل حمل و نقل و پايانه‌هاي استان يزد از ديگر برنامه‌هاي سفر دكتر افندي‌زاده در اين سفر يك روزه

تاریخچه تأسیس اتحادیه

حمل و نقل بعنوان بخش يا نظام بنيادين در ساختار اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و ... هر كشور محسوب مي‌شود و بهمين جهت دستيابي به نظامي قوي ، مستحكم، هماهنگ و كارآمد در حمل و نقل وارتباطات، از ضرورتهاي اساسي كشور است و بدين لحاظ اين صنعت در زمره امور زيربنايي اقتصاد كشور محسوب مي‌شود    ادامه...

آمار بازدیدکنندگان

امروز 86

دیروز 377

هفته 758

ماه 4659

مجموع 408679

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار اتحادیه با خبر شوید .